Vabaduse plats

Viljandi kesklinn, Vabaduse plats

“Meie aedade lood”

Aed on looduse ja inimese armastuslugu. Siin on alles üle põlvkondade hoitud aiapärand, mis väärib elus hoidmist – meil lasub vastutus ja kohustus seda edasi kanda.

Aiad on hoidnud meie peresid ja lugusid elus. Aiad on hoidnud seemneid, millest saab alguse toit. Aiad on talletanud ilu kõige koledamatel aegadel ning toonud rõõmu kõige pidetumates oludes. Aiad on toetanud meid juurest õieni, toitnud meie keha ja vaimu. Aiad loovad ühenduse esivanematega ja sellega, mida nad meile jätta on soovinud. Läbi aedade kohtume mineviku ja olevikuga ning kujundame tulevikku. Aed on alati peegeldus ajast.

Viljandis on tänavune aasta pärandaianduse päralt. Linnameister Gea Valner mõtiskleb, “Olgu see aeg selleks, et igaüks saaks mõelda: millised seemned ja taimed, ellujäämise viisid ja oskused me edasi anname? Millised on meile pärandatud taime- ja aialood, mida meie lapsed jätkata saavad?”

“Meie aedade lood” on väike valik Viljandi linna ja selle lähistel asuvate inimeste ja nende aedade lugudest, mida ilmestavad Kertu Kruusla fotod. Selle kõrval tehakse kummardus ajahõlma vajunud Viljandi aiakultuurile.

Näitus on osa Pärandilinn Viljandi pärandaianduse teema-aasta programmist. Pärandilinn Viljandi on UNESCO loovlinnade võrgustiku liige ja selle tegevusi koordineerib Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Viljandi linn ja Viljandi Linnagalerii.