Näitus “Tšehhi kindlused ja lossid”

Näitus “Tšehhi kindlused ja lossid”

Viljandi vanas veetornis on avatud näitus „Tšehhi kindlused ja lossid“. Väljapaneku tõi Viljandisse Tšehhi Vabariigi Suursaatkond Eestis.

Tšehhi Vabariigis on külluses kultuurimälestisi, mille hulgas pälvivad erilist tähelepanu kindlused ja lossid kui sotsiaalse eliidi, valitsejate, aristokraatia ja usuasutuste ajaloolised residentsid. Kindlused ehk keskaegsed kaitstud residentsid on ehitatud 12. sajandist 16. sajandi alguseni. Alates 16. sajandist hakkasid kerkima mugavad ja luksuslikult sisustatud lossid. Tõsiasi, et Tšehhi on üks riikidest, kus nende tähelepanuväärsete hoonete tihedus ruutkilomeetri kohta on suurim, annab meile õiguse nimetada teda kindluste ja losside maaks. Enamikku ligipääsetavatest objektidest haldavad Rahvuslik Kultuuripärandi Instituut või erinevad muuseumid, linnad, omavalitsused ja eraisikud, sealhulgas ajalooliste tšehhi ülikuperekondade järeltulijad.

Antud näitus esitleb 15 väljavalitud, kõige huvitavamat kindlust ja lossi Tšehhias ja Moraavias, Tšehhi riigi kahes ajaloolises piirkonnas. Valiku kriteeriumiks oli nende arhitektuuriline, kunstiline ja ajalooline väärtus. Silmapaistva osa hõlmavad Euroopa tähtsusega ehitised, seejuures aga mitte ainult juba UNESCO maailmapärandisse kuuluvad hooned (Praha, Český Krumlov), vaid ka mitmed selle kandidaadid (näiteks Karlštejn). Valik sisaldab ka romantistlikke varemeid (näiteks Bezděz), imposantseteks paleedeks muudetud kindlusi (näiteks Hluboká nad Vltavou) ja suurepäraste parkidega ümbritsetud moodsaid paleesid (näiteks Veltrusy). Näitus annab seega võimaluse luua mosaiik, mis tutvustab meile valitud kultuuriväärtusi, sealhulgas ka kunstiteoseid ja sisustust. Usume, et näitus pakub mitte ainult esteetilist elamust ja teavet, vaid ka põhjust kindluste ja lossidega lähemalt tutvuda ning kutsub seeläbi Tšehhit külastama.

Rahvusmuuseum on Tšehhi Vabariigi suurim mäluasutus. Muuseum asutati 1818. aastal ja on jaotatud viieks osaks: ajaloomuuseum, loodusajaloo muuseum, rahvusmuuseumi raamatukogu, Aasia, Aafrika ja Ameerika kultuuride muuseum ning Tšehhi muusika muuseum. Rahvusmuuseumis on hoiul üle 20 miljoni museaali ja arhiivmaterjali poliitika, kultuuri, ühiskonna ja majanduse ajaloost, kunstiajaloost, kirjanduse ja muusika ajaloost, arheoloogiast, etnograafiast, mineraloogiast, antropoloogiast, paleontoloogiast, zooloogiast, botaanikast ja teistest teadustest. Muuseumi rohkem kui 15 hoonet asuvad lisaks Prahale ka Tšehhi teistes osades. Igal aastal korraldavad Rahvusmuuseumi töötajad nii kodu- kui välismaal hulgaliselt näitusi ja kultuuriüritusi. Nad osalevad ka uurimisprojektides ja kirjastustegevuses.

Näitus „Tšehhi lossid ja kindlused“ on Viljandi vanas veetornis avatud 12. juunini 2022.

Viljandi vana veetorn asub Johan Laidoneri plats 5

Avatud
mais K-P kell 11 – 18
juuni – august E-P kell 11-18
septembris 11-18

Lisainfo veetorni kohta on leitav SIIT