Tänavaruuminäitus „Viljandi enne ja nüüd. Mõisa aiast Vabaduse platsiks“/alates 21.06

Tänavaruuminäitus „Viljandi enne ja nüüd. Mõisa aiast Vabaduse platsiks“/alates 21.06

Alates 21. juunist on Viljandis Vabaduse väljakul ja Tasuja puiesteel avatud tänavaruuminäitus „Viljandi enne ja nüüd. Mõisa aiast Vabaduse platsiks“.

Viljandi linna süda on saanud värske ilme: Vabaduse plats, Tasuja puiestee, peatänav Tallinna tänav ja sellega ristuv Vaksali tänav. Viljandi uuenenud keskus on tekitanud soovi vaadata korra tagasi ja lasta silme eest läbi voolata sama piirkonna olustik vanadel aegadel.
Viljandi Muuseumi ja Eesti Ajalooarhiivi kogudest on välja valitud vanad fotod 19. sajandi lõpust ja 20. sajandi algusest, mis on paigutatud praegusse linna nende kunagisse pildistamise asukohta. Fotosid vaadates ja pisut kõrvale astudes on näha sama vaadet, ainult et ca 100 aastat hiljem. Mis on muutunud, mis on jäänud, saab iga inimene ise avastada.

Ilmselgelt ei saa märkamata jääda, et fotodel olev must-valge maailm on tänapäeva värvilisse linnapilti tugevalt sisse kootud ning kogu aeg varjatult kohal. Vanad kihistused on säilinud tänapäevani linnapildis uskumatult hästi ja mõjutavad kaasaega rohkem kui arvata oskaks: muistsed kaubateed, keskaegne tänavavõrk ja krundistruktuur, vallikraav, mõisa ja linna piir, vanad unustatud seadused ja linnaelanike argielu. Teisalt on oluline tõdeda, et linnaplaneeringulised otsused on tähtsad ja mõjutavad keskkonda pikka aega.

Näitus jääb linnaruumi kuni suvehooaja lõpuni.