“Hispaania värvid”/kunstnik Asteria maalinäitus

“Hispaania värvid”/kunstnik Asteria maalinäitus

Kuni 30.aprillini on Sakala Keskuses avatud kunstnik Asteria maalinäitus “Hispaania värvid.”

“Hispaania värvid” toob vaatajani segatehnikas Hispaania teemalise maaliseeria, milles on tuntavalt kaasaegset impressionismi vürtsi.
Maalidel näeme suuri vabasid pindasid, palju rõõmsaid neoone ning vabasid karikaturistlikke tehnikaid.
Kunstnik ammutas selle näituse tarbeks inspiratsiooni 2022. aastal Hispaanias Granada linnas kunstiresidentuuris olles. Teda kõnetas hispaania kohalike kunstnike pöörane värvikasutus, kontrastsus ja dekoratiivsus. Kunst on Hispaania kultuuris pjedestaalil ning kunstniku elukutse auasi. See üksi juba loob väga julgustava ning toetava pinnase kunstiga tegelevale inimesele. Granada linna, kus Asteria elas, iseloomustab boheemlaslik kultuur, muljetavaldav moslemite kunsti pärand ning flamenco-roma kunst.Asteria sõnul: “Seal ei pidanudki suurt midagi tegema. Istusid maha ja kunst ise tuli sinuni.”
Maalikunstnik on enda loomingu jaoks inspiratsiooni kogunud erinevates paikades üle maailma, kuid tunneb ise, et just Hispaania on tema jaoks olnud üks viljakamaid ideede genereerimisepaiku.

Tema “Hispaania värvid” maalidel on tunda eba-eestlaslikku vabadust ning julget väljendusstiili ning kohati ka (hispaania) moslemi kunstist tuttavaid mustreid.
Sellel näitusel näeb killukesi nii hispaanlaste igapäevaelust kui ka kultuurile omaseid festivalipidustusi, nt hispaanlaste populaarseimat püha Dia de Muertos (surnutepüha) ja Las Fallas (nn-tulefestival).
Kunstnik kommenteerib muheledes: “Lähistroopilises kliimavööndis tegutsemine oli omaette raputav elamus. Aju salvestas kõik selle imelise, mida seal kogesin, ja sellest kogemusest jätkub veel aastateks inspiratsiooni.”
“Selle näituse puhul ei pidanud kavandeid nö. pintslist välja imema, need maalid tulid nii loomulikult ja kiirelt. Energeetika oli nii õige ja sellest saabki alguse igasugune tulemuslik inspiratsioonipuhang. See keskkond oli ideaalne kunstiloomeks.” – selgitas kunstnik.
Kunstnik on tänulik, et elu teda sinna viis ja ta kõike seda toredust publikuga nüüd jagada saab.