Arhiiv

 

Puna S. Männo

Saima Männo akvarellinäitus “Minu inimesed” 17.04 – 9.06 Sakala Keskuses

Antoniuse õues tegutsev nahakunstnik Saima Männo on erilise maaliandega ja pikaajalise kogemusega nahakunstnik. Tema käe all valminud nahkehistöö, ehted ja käsitöökaardid tunneb ära tundelise käe ning naiseliku joone poolest, milles on kübeke ka kunstniku enese portreed. Näituse „Minu inimesed“ inspiratsiooniks on naised läbi autori isikupärase vaateprisma. Saima Männo teosed on kerged, visandlikud akvarellid, kus joon flirdib maaliga ja lood vaatajaga.

Kontakt:

Saima Männo
www.saimamanno.ee
facebook.com/saimamannoart

 

VKK kevadnäitus 403x403

Viljandi Kunstikooli õpilastööde näitus “Kriipsust sajani” 5. 05 – 3. 06 Viljandi Linnagaleriis

Ühest ainsamast kriipsust võib alata teekond mistahes maailma loomisel.

Viljandi Kunstikooli kevadnäitusel sai näha põnevaid pildilisi ja vormilisi maailmu, mis  sündinud laste avastustest ja leiutustest, õhinast ja mängulustist ning seeläbi uuele tasemele lihvitud oskustest.

 

haagen__scaled

Kaido Haageni fotonäitus “Raudtee(ta)jaamad” 04.04-27.04 Viljandi Linnagaleriis

Raudteeliine on vastavalt majanduslikele ja ühiskondlikele muutustele kord rajatud ja siis jälle kokku tõmmatud, koos sellega on muutunud raudteejaamade roll.

Uhkeid jaamaansambleid võib leida nii hetkel aktiivselt tegutsevate raudteeliinide äärest kui ka sealt, kus rööpapaarid on üles võetud.

Selle teadmisega pildistas fotograaf Kaido Haagen aastatel 2014–2015 üles arhitektuurselt kõige silmapaistvamad raudteejaamad. Kaadrisse jäid nii kõrvaline vaksal kui ka kaduviku teele minev jaam.

Näitust saadab Tõnu Õnnepalu essee teelolekumajadest.

 

 

magedi-FB-KK

Kai Mägedi maalid  Sakala Keskuses

Juubeli tuules toob Kai Mägedi kodupubliku ette valiku viimastel aastatel valminud akvarell- ja akrüülmaale.

Looduslüürikast kantud õrnadele akvarellidele lisaks on näitusel väljas jõulisemad ja abstraktsemad akrüülmaalid. “Mul on erinevad perioodid loomingus, olen suur katsetaja, proovin kogu midagi uut leida”, põhjendab oma stiiliotsinguid Kai Mägedi. Kai Mägedi (1951) on Virumaa juurtega viljandlane, kelle suguvõsas, peres ja sõpruskonnas on väga palju loomingulisi inimesi – näitlejad, muusikud, luuletajad, kunstnikud.

Maalimise ja joonistamise pisiku sai Kai isalt, näitleja Lembit Mägedilt. “Kunst lihtsalt on minu elu osa, lapsepõlvest peale loomingu sees, alati joonistad-joonistad, nüüd pensionieas on samuti nii hea aeg maalida”, sõnab kunstnik.

Tarmuka naise kirg kuulub vaieldamatult kunstile – “See on kõige kihvtim tunne, kui näed, kui väga su töö inimesele meeldib”.

 

 

Tauno Ostra

Tauno Ostra isikunäitus “Sümbioos” 20.02. – 30.03. 2017 Viljandi Linnagaleriis 

Näitusel “Sümbioos” on väljas abstraktsed maal-joonistustused, mis viivad vaataja uitama minimalistlike kujundite skeenele.

Tauno Ostra (1991) on noor kaasaegne kunstnik, kelle looming väljendub peamiselt vabades ekspressiivsetes joonistustes. Ta on õppinud Tallinna Kunstigümnaasiumis, Tallinna Polütehnikumis ning lõpetas Tallinna Ülikooli 2015. aastal bakalaureusediplomiga kunstiõpetuse erialal. Tauno Ostra on Eesti Kunstiakadeemia esimese aasta magistrant ning tegemist on tema viienda isiknäitusega Eestis. Peale selle on kunstnik osalenud mitmetel grupinäitustel, millest tähtsaimaks peab Tallinna V Rahvusvaheline Joonistustriennaali ning Eesti Kunstnikeliidu Kevadnäitust Tallinna Kunstihoones ja Baltic Drawing biennaali Soomes. Rohkem teavet kunstniku kodulehelt: www.tostra.net

 

 

 

veekeskus-FB-KK
Viljandi Veekeskuse arhitektuurivõistluse tööde näitus 10.02. – 10.03 2017 Sakala Keskuse II korruse sammassaalis

Viljandi Veekeskus AS ja Eesti Arhitektide Liit viisid läbi arhitektuurivõistluse leidmaks Viljandisse rajatavale veekeskusele parimat lahendust. Veekeksus on plaanis rajada Viljandi Kaubamaja ja Viljandi Spordihoone taha jäävale kinnistule.

Konkursile laekus 14 tööd, millest 11 vastas esitatud tingimustele.

Kõikidel huvilistel on võimalik võidueskiiside ja kõigi 11 žürii ette jõudnud tööga tutvuda Sakala Keskuse sammassaalis.

 

 

wellbeing plakat

“Käsitöine heaolu” 9.02. – 8.03. 2017  Sakala Keskuse

Näitus on valminud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna
rahvusvahelise projekti Handmade Wellbeing raames. Projekti eesmärgiks oli ette
valmistada käsitöö ja kunsti õpetajaid tööks eakatega. Selle käigus viidi läbi hulk
praktilisi õpitubasid Viljandi Päevakeskuses, Viljandimaa Hoolekandekeskuses, Tartu
Kalda Päevakeskuses ja Nõo Hooldekodus. Näitus peegeldabki projekti käigus õpitut.

 

 

heigo-foto-304

Heigo Zimmeri fotonäitus “Ühe viipega maalin maailma hõbedasse” 9.01 – 6.02 Sakala Keskuses
Heigo Zimmer on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna aastal 2004.Töötanud peamiselt portree- ja perepildistajana.Fotokunstnikuna pakuvad Heigole viimasel ajal huvi vanad fototehnikad, erinevad fotograafilised menetlused, vanad kaamerad ning nende käsitsi lihvitud optikate tekitatud veider/kummalised pildid/kujutised, mille sarnaseid tänapäeval tööstuslikult toodetavate, vigadeta nö. steriilsete objektiividega ei saa saavutada.

 

 

tööde ülespanek

VILJANDI AASTA FOTO 9.01. – 17.02. Viljandi Linnagaleriis 

Viljandi Aasta Foto konkursile laekus sel aastal 83 fotot. Kuueliikmeline zürii valis parimad vastavates kategooriates: Viljandi Aasta Foto 2016 võitja- Larissa Tilk. Parim kollektsioon- Larissa Tilk. Parim portree- Anna Volmer- Raud. Parim reportaaž- Kristjan Lust. Parim natüürmort- Jaan Pääsuke. Parim makro (lähivõte)- Eha Roosalu. Parim paljastatud natuur- Larissa Tilk. Parim maastikupilt- Jürgen Kull. Parim looduspilt-Eha Roosalu. Žürii poolt tunnustatud- Kadri Härm. Žürii poolt tunnustatud- Kuuno Kuusik. Žürii poolt tunnustatud- Ingrid Aita Kuusik. Viljandi Fotoklubi aasta foto 2016 võitja – Kristjan Lust. Publiku lemmikuks osutus Kadri Härm.

 

 

vahersalu-fb-kk

Helle Vahersalu “Maalid XX ja XXI sajandist” 5.12 – 7.01 Viljandi Linnagaleriis

Helle Vahersalu sündis 1939. aastal Tallinnas. Õppis 1958-1961 Tartu Kunstikoolis ja seejärel ERKI-s, lõpetas selle 1967. Töötanud 1967. aastas Tartu Kunstikoolis, 1991-1993 ka Tartu Ülikooli maaliosakonna õppejõuna.Helle Vahersalu loomingu põhiteemaks on loodusest inspireeritud abstraktsed kompositsioonid, millele lisab mõju suur formaat.Helle Vahersalule on omistatud Valgetähe teenetemärk. Kirglik suhe maalikunsti ja kunsti õpetamisesse on mõjutanud ka paljusid Helle õpilasi.48 pedagoogi-aasta jooksul on tuntud õpilaste nimekiri saanud pikk – Merike Estna (maalikunstnik), Hannes Võrno (moekunstnik, ühiskonnategelena), Kadri Mälk (ehtekunstnik), Lilja Blumenfeld (teatrikunstnik), Andres Maimik (rezisöör), Mare Tralla (kunstnik), TiinaTammetalu jne.Helle Vahersalu töid on ka Tartu Kunstimuuseumi ja KUMU kogudes. Käesolev näitus on koostatud erakogus olevatest maalidest, näituse põhitoon on jõuluajale sobilikult tagasihoidlik ja mõtisklev.

 

topu

Eesti Kunstikoolide Liidu näitus “Kiviküla maalides” 12.dets. – 4.jaan.  Sakala Keskuses
Näituse tööd valmisid sel suvel, Kivikülas, Läänemaal, Eesti Kunstikoolide Liidu poolt korraldatud kunstiõpetajate maalilaagris. Teemaks oli akvarell- ja akrüülmaal. Tegemist on rändnäitusega, mis alustas Lihulast ning liigub mööda Eestit, peatudes osalejate kodukohtades.

 

viljandi-on-tartulikum-kui-tartu
Eva Elise Olli näitus “Paksuks toidetud tuvi”

7. novembril avas noor Tartu maalikunstnik Eva Elise Oll Sakala Keskuses oma isikunäituse “Paksuks toidetud tuvi”.

Eva Elise Olli on nimetatud kõige tuntumaks tundmatuks Tartu kunstnikuks, ta on õppinud Tartu ülikoolis kirjandust ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali. “Suvel Viljandis vaatasin hosteli aknast välja. Ja aknast paistis tilluke org. Ja orust välja ronimiseks oli sinna keegi puusepp ehitanud väikese trepi. Ja ilmselt olen ma hull, et nägin selles inimkonna arenemise võrdpilti /…/ Linn on meie truu vaikiv kaaslane, hiigelsuur talisman ja Šveitsi armeenuga, mis pole meie taskus, vaid vastupidi.”

Olli looming on täis värvikaid kujundeid ja vaimukaid detaile. “Paksuks toidetud tuvi” kõneleb inimese, looduse ja linna igavesest ja inspireerivast armukolmnurgast.

 

 

mynt-fb-kk

Meiu Münt´i maalinäitus “Enne lund” 1.11 – 2.12 Viljandi linnagaleriis

Viljandi Linnagaleriis avatud näitusele „Enne lund“ oli koondatud valik Meiu Mündi õlimaale aastatest 2005 – 2016.

Enne lund on maa ja taevas must, november on aasta kõige pimedam aeg, hingedeaeg. Koos valge, kõike katva lumega tuleb lohutus, lootus ja heledam päev.

Meiu Mündi looming on tundlik, mõistu kõnelev, isiklik ja samas üldinimlik, seal seguneb traagiline ja koomiline, ängistus ja õnnetunne, leppimine ja vastuhakk, lootusetus ja usk paremasse homsesse.

Meiu Münt on lõpetanud Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna maalikunsti eriala (1999), olnud maalimise õppejõud Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja juhendanud kunstikursuseid.
Meiu Mündi näitusetegevuse alguseks võib pidada 1997 aastat – sealt alates on olnud hulgaliselt esinemisi ühisnäitustel ja personaalnäituseid.
2014 aastal sai Meiu Münt Ado Vabbe nimelise kunstipreemia.

Rohkem infot kunstniku loomingulise tegevuse kohta:
meiu.future.ee
meiumeiu.blogspot.ee
meiumynt.blogspot.ee
kunstitegu.ee
facebook.com/meiulooming/

 

 

firhaber-FB-KK

“ÜHE MEHE KUNST” R. Paul Firnhaberi looming

12.09. – 4.11. 2016 Sakala Keskuses

Viljandis elava ameerika antropoloogi, kirjaniku ja kollektsionääri R. Paul Firnhaberi juubelile pühendatud näitus.

R. Paul Firnhaber, ehk Viljandi salajane aare, on saksa juurtega ameerikast pärit kultuuriantropoloog ja kirglik kunsti- ning artefaktide koguja. Väljas on valik siiditrüki- ja kollažtehnikas teoseid, fotosid seeriast “Viljandi uksed” ning autori lemmikülesvõtted koopa- ja kaljukunstist.

“Mida teeb kunsti-uurija vabal ajal? Ta teeb natuke kunsti!” – nii võtab
juubilar naljatades kokku näituse “Ühe mehe kunst” teema.

R. Paul Firnhaber on elanud ja töötanud viiel kontinendil üle maailma,
tema erialaks on eelajalooline kunst, täpsemalt kunst, mis on meie
eellaste poolt rohkem kui 35 000 aasta jooksul kalju- ja
koopaseintele talletatud. Erialase töö kõrval on R. Paul Firnhaber 60
aasta jooksul kogunud muljetavaldava kollektsiooni artefakte ning
tegelenud ka ise loominguga.

Üleelmise aasta sügisel avas R. Paul Firnhaber huvilistele oma kodu uksed.
Tagasihoidlikus Tartu tn majas asub eragalerii “Imagi”, kus on võimalik
tutvuda lahke peremehe juhatusel fenomenaalselt kõrgetasemeliste
näitustega, rikkaliku raamatukogu ja ülejäänud kollektsiooniga
(www.thegalerii.com).

17. septembril täitub R. Paul Firnhaberil 80. sünniaasta, ning sel päeval
avatakse kell 13.00 Viljandis Kondase Keskuse viies saalis pidulikult
juubilari haruldasi kogusid tutvustav näitus. Päev jätkub avaliku
seminariga, mis on pühendatud R. Paul Firnhaberi suurimale huvile –
leidmisele ja kogumisele.

 

paul

Foto: Pärnu Postimees

 

kuusik-fb-kk

21.09 – 21.10 2016 “Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta”

Sakala Keskuse Sammassaalis

Viljandi nukuteatri asutaja ja aktiivse kultuuritegelase Votele Kuusiku koostatud notalgiline väljapanek.

93-aastane vitaalse eluhoiakuga Votele Kuusik on osa Viljandi kultuuriloost. Tema elutööks on olnud Viljandi nukuteatri loomine ja arendamine. Aktiivse tegutsemise kuldaeg jääb aastatesse 1950-1980. Spetsiaalselt Sakala Keskusele ehk kultuurimajale mõeldes on hr Vootele kokku pannud kultuurimaja, nukuteatri ja segakoori “Koit” tegemisi tutvustava kaleidoskoopilise kollaaži. Omaaegsed afišid, kavalehed, fotod, plakatid, tekstikatked moodustavad tiheda ajaloomustri, mida on põnev uurida nii endisi aegu mäletavatel, kui noorematel viljandlastel.

Retrohõngulise näituse pidulik lõpetamine toimub 21.10 kell 13.00 Sakala Keskuse Sammassaalis, kui kõik huvilised on kutsutud vestlusringi koos Votele Kuusikuga.

Näitus on avatud E-R 10-19 ja sündmuste ajal.

 Viljandi Vana Veetorni 2016 hooaja näitused:

17.sept – 30.sept. Ida Lepparu maalinäitus.

 

roman-toi-FB-KK

Kuni 19. juunini oli Vanas Veetornis Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia dekoraator-butafoori eriala üliõpilastööde väljapanek “MATERJAL”Sel aastal möödub 25 aastat visuaaltehnoloogiate õppekava avamisest Viljandi kultuuriakadeemias. Viljandi vanas veetornis sai eriala juubeli tähistamisega seotud näituste raames tutvuda teatrimaagia telgitagustega. Eksponeeritud tööd on valmistanud TÜ VKA visuaaltehnoloogia õppekava dekoraator-butafoori eriala üliõpilased Kaisa Ekbaum, Merilin Sillastu, Ida Lepparu, Kristi Kalmus, Kerli Kore, Mailiis Laur, Madli Liiva dekoratsioonimaali tundides.Juhendaja Ugala teatri kunstnik-dekoraator Eve Komissarov.

 

rt_naitus_viljandi_kultuurikava_430_430

 27.09-27.10.2016 „HÄÄ TEKK JA ILLOS KINNAS“ Viljandi Linnagaleriis

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala üliõpilastööde näitus avati 26.09 kell 17.00. Kangakudumise aines valmisid villased triibulised koopiatekid Eesti muuseumides asuvatest sõbakirjalistesttekkidest, silmuskudumises kooti samuti erinevaid Eesti kindaid. Näitustraamib valik varasemate aastate suviste pärimuspraktikate raames tehtud
koopiajooniseid tekkidest ja kinnastest.Üliõpilastööde juhendajateks on olnud Christi Kütt, Kristi Jõeste ja Riina
Tomberg.

 

loomisroom-FB-KK

 2.09 – 24.09 Viljandi Huvikooli õpilastööde näitus “LOOMISRÕÕM” Viljandi Linnagaleriis

1. septembril avati Viljandi Linnagaleriis Viljandi
huvikooli kunstiringi õpilaste töödest näitus „Loomisrõõm.“

Näitusel sai vaadata 2015/2016 hooajal valminud väga erinevate
tunniülesannete lahendusi maastikest maskideni.

 

 

FIN_viljandi_403x403

TÄNAPÄEVA SOOME PLAKAT  Viljandi Linnagaleriis 3.08. – 30.08. 

Plakat on meedium, mis kuulub igapäevaellu. Harva teadvustatakse, et tegu on kunstiga. Graafilise disaini näitus keskendub plakatile kui kunstiteosele ning toob esile autori ja tema loomekäekirja.

Näituse kuraatori Marko Kekishevi sõnul annab väljapanek ülevaate Soome plakati hetkeseisust. Plakatikollektsioon koosneb 88 teosest ning esinadatud on nii Soomes pärjatud kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud autorid: Erik Bruun, Tapani Aartomaa, Jukka Veistola, Santtu Mustonen, Pekka Piippo, Pekka Loiri, Patrik Typpo, Matti Kunttu, Marion Robinson, Linda Linko, Laura Suuronen, Klaus Welp, Kirsi Kukkurainen, Kiia Beilinson, Kari Piippo, Jesse Pyysalo, Jenni Kuokka,Ilkka Kärkkäinen, Hilppa Hyrkäs, Esa Ojala, GRMMXI, Aimo Katajamäki, Anssi Arte, Antti Raudaskoski, Simo Räsänen, Tero Saikkonen. Näituse “Tänapäeva Soome plakat” korraldajad on Eesti Kujundusgraafikute Liit ja Soome Instituut.

 

 

Jõhvikamandala403x403

Mari-Liis Laanemaa näitus “Mandala” 28.07. – 21.08. Sakala Keksuses

Sakala Keskuse näitusesaali jõuavad graafik Mari-Liis Laanemaa poolt 22 aasta jooksul loodud ja lõuendile prinditud mandalad.

Mari-Liis Laanemaa on Eesti Kunstiakadeemias õppinud graafikuks, aastatel 1994-1997 oli ta samas kunstimagistratuuris, võttis vahepealse paaril aastal videokursuse Sidekoolis ja seejärel õppis aastatel 2007-2008 taas Eesti Kunstiakadeemias, läbides seal kunstipedagoogika magistrantuuri.

Näitus on osa Mandalafestivalist, mis toimus Viljandis ja Sakala Keskuses 20.-21.augustil 2016 (www.mandalafestival.ee).

 

 

ello-FB-KK

Eleriin Ello maalinäitus “Lähemale” 12.07. – 2.08. 2016 Viljandi Linnagaleriis

Näituse esimene versioon oli publiku eest enam kui aasta aega tagasi Tallinna Kunstihoone Galeriis. Suur rõõm on tervitada kaasaegse kustiskeene helget tähte, Eleriin Ellot väikeses Viljandis.

Eleriin Ello looming haarab vaataja leebelt ja kindlalt meeleoluküllastesse hetkedesse. Ta on lõuendile kandnud seeria suuri mahedates toonides värvipindu, mis ümbritsevad näitusesaali astunud külalise justkui tuttavlike mälupiltidena.
Näituse pealkiri „Lähemale“ häälestab publiku väga isiklikuks kogemuseks. Ello: „See on intiimne ruum. Siin on toetatus, koosolemine, kokkukasvamine, üksolemine. Siin on hellus, õrnus, hoidmine.“

Eleriin Ello (1984) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias trükigraafika eriala BA (2007) ja maalikunsti eriala MA (2010). Õppinud Erasmus programmi raames Portugalis, Univesidade do Porto maaliosakonnas. Tegutseb vabakutselise kunstnikuna, andnud maalitunde EKA Avatud Akadeemias ning osalenud illustraatorina erinevate projektide juures.

 

 

arumae-FB-KK

Tiia Arumäe “Viljandi mosaiik” 4.07. – 26.07. 2016 Sakala Keskuses

Tiia Arumäe on elupõline viljandlanna. Töötanud kolmkümmend kolm aastat Pärsti Vallavalitsuses vallasekretärina, otsustas pensionile minnes teha teoks ammuse unistuse – tegeleda loodusfotograafia ja maalimisega. Maalimise algteadmisi sai Tiia Arumäe Viljandi Kunstikoolis 2007/2008.a. täiskasvanute vabaateljees käies.

“Valisin käesoleva näituse teemaks Viljandi, sest see on minu kaunis,
roheline ja nii tuttav kodulinn. Minu lapsepõlv möödus Oru tänaval.
Mängumaadeks olid Trepi- ja lossimägi, Viljandi järve rand- kõik kaunid
paigad! Need kutsuvad maalima ka neid, kes ehk ei olegi väga vilunud “.

 

 

arteground16-FB-KK

7.06 – 8.07 Rahvusvahelise kunstnikerühmituse ARTEGROUND näitus “ALLTOGETHER/ ÜHESKOOS”

Viljandi Linnagaleriis

Rahvusvaheline kunstnikerühmitus ARTEGROUND koondab kokku kunstnikke Soomest, Rootsist, Taanist, Eestist ja Lätist.

7.06 kell 17.00 avati rühmituse viies näitus ja kunstifestival Viljandis. Näitusest on kutsutud osa võtma kõik aastate jooksul Viljandis esinenud
ARTEGROUND´i  kunstnikud. Valitud teema – “ALLTOGETHER/ ÜHESKOOS” osutab ARTEGROUNDi siduvale ajaloole ja riikide vahelisele kultuurilisele koostööle.

Näitusel esineb 47 kunstnikku Soomest, Brasiiliast, Eestist, Iraagist, Iraanist, Lätist, Rootsist, Taanist ja Türgist.
Tegemist on tõenäoliselt suurima rahvusvahelise kunstisündmusega Viljandi lähiajaloos!Näitus tegeleb (ühise) mineviku, koostöö ja ühise tuleviku temaatikaga. Kuidas kohaneda muutunud maailmas? Kuidas kohaneda võõras kultuuris, säilitades oma? Kultuurid ühinevad kunstis. Kuraatorid on näitusele kaasanud mitmeid pagulase staatuses olevaid kunstnikke Soomes, kellest ühe varjupaigataotlus on veel menetlemisel, kahe inimese üleelamised mõistusevastaselt traagilised.Näitus pakub kaasaja kultuuri mõtestamiseks enamat kui oletused ja eelarvamused, ning osutab, et kultuurid püsivad avatuse ja vastastikuste mõjutuste kaudu. Samas võiks festival elavdada arutelu sisserände ja kultuuride kohtumiste teemadel ka Eestis. Festivali programm:
Teisipäev, 7.juuni
17.00 – Näituse “ALLTOGETHER/ ÜHESKOOS” avamine Viljandi Linnagaleriis
19.00 – Soome kunstirühmituse PIIRUSTUSLUOKKA joonistamise töötuba Kondase KeskusesKolmapäev, 8.juuni
10.00-17.00 Jenny Suhoneni performance “KÄVELY/A WALK” Kondase keskuses
17.00 – ARTEGROUNDi sümpoosion Kondase Keskuses
19.30 – Soome kunstirühmituse “PIIRUSTUSLUOKKA” söejoonistuse töötuba
Kaare Puhkemaja aias (Suur-Kaare 112)Neljapäev, 9. juuni
12.00-14.00 – Krokii joonistamise töötuba Kondase KeskusesFestivali kuraatorid:
Mika Vesalahti,email: mika.t.vesalahti@gmail.com, gsm +358 405 451 051 Mia Waire, email: miawaire@gmail.com, gsm +358 451 101 599www.arteground.fi, https://www.facebook.com/arteground/

emale-FB-KK

7.05 – 30.05 2016  lastejoonistuste näitus “Kallile emale” Sakala Keskuses

Viljandi koolide 1.-4. klasside õpilaste seas hooga käima läinud emadepäeva-teemalise joonistuskonkursi parimad tööd kaunistavad Sakala Keskuse näitusesaali maikuu lõpuni. Edasi rändavad  vahvad pildid Viljandi Haigla iseseisva õendusabi osakonna seintele.

 

veera-lauk-FB-KK
2.06 – 2.07 Veera Laugu juubelinäitus “Viljandi vaated ja metsikud lilled” Sakala Keskuses
Avamine K 1.06 kell 17.00

Vanalinna kodused tänavad, lossimäed linnulennult, sekka aiaäärseid
lilleõisi – see on värvikas kunstnikupilk, mis on märganud Viljandit nii
soojalt ja omaselt. Veera Lauk (sünd. 6.06 1951 Viljandis) on kunstnik, kel alati käepärast värvipliiatsid ja
visandiplokk. Tema käekiri on kerge ja lihtsalt nauditav.
Näituse pildid on loodud erinevaid tehnikaid pehmelt sulatades. Tundlikud
pliiatsijoonistused koos õrna akvarelliga loovad õhulisi ja lüürilisi
misantseene.

 

 

Ahvipuu

 7. mai – 4. juuni Viljandi Kunstikooli kevadnäitus „Sünnipäev ja muud loomad“ Viljandi Linnagleriis
Reedel, 6. mail kell 16.00 avati muusika, tossu ja vägeva performanstiga Viljandi Kunstikool õpilaste kevadnäitus “Sünnipäev ja muud loomad”.
Näitusel ootavad vaatajaid mitmekesistes tehnikates
loodud kunstiteosed – maalidest-joonistustest-keraamikast-fotost kuni
installatsioonideni. Sündmus on iseäranis uhke seetõttu, et Viljandi Kunstikool tähistab oma kümnendat juubelit.

Kool loodi omaaegse Kesklinna Kooli kunstistuudio baasil, mida vedasid
kunstiõpetajad Ene Runing ja Tatjana Anniko. Kooli esimene direktor oli
Toomas-Vahur Lihtmaa, seejärel juhtis kooli Marja Kurm ning aastast 2011
Kristjan Mändmaa. 2015. aasta sügisel kolis Kunstikool oma senisest
asukohast Männimäelt kesklinna, Posti 11, endisesse ohvitseride kasiinosse.
Viljandi Kunstikool on kõigile avatud loomekeskus, kus pakutakse kunstiga
tegelemise võimalusi lastele, noortele, täiskasvanutele ning eakatele.

 

 

ssarz-FB-KK

6.04. – 5.05. 2016  Kristi Kivestu isikunäitus „Sakala šaržid“
Sakala Keskuse näitusesaalis

Kristi Kivestu humoristlikud portreed avaliku elu tegelastest on ajalehe
„Sakala“ persoonilugude juures ilmunud üle aasta.

Peen joonetunnetus ning vaimukad pisidetailid muudavad Kristi šaržid
nauditavaks ka iseseisvate teostena.
Kristi Kivestu joonistused koguvad hooga populaarsust – tema
illustratsioone tellitakse raamatutesse, teatri plakatikujunduseks,
ajakirjadesse, kingituseks lähedasele jne.

 

 

kirjud-FB-KK

8.04 – 28.04 2016 Dmitri Kotjuhi fotonäitus “Kirjud hetked” Viljandi Linnagaleriis

Dmitri Kotjuh (1982) on Võrus sündinud Eesti fotograaf. Aktiivsemalt asus ta fotograafiaga tegelema tudengina Tartu Ülikooli päevil. “Sellele näitusele valisin paremiku fotodest, mis tehtud aastatel 2013-2015. ”

“Kirjud hetked” kajastavad erakordseid hetki alates USA presidendi Barack Obama visiidist kuni Kiievis Maidanil toimununi välja, enamik pilte on aga tehtud Järvamaal.

Dmitri Kotjuh on pälvinud mitmeid tunnustusi, neist olulisim on Aasta Pressifoto 2014 tiitel.

 

 

kelle-FB-KK

4.03 – 4.04 2016 Silvia Kelle nahakunsti näitus “Müütilisi mõtteid” Viljandi Linnagaleriis

Silvia Kelle on Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetanud staažikas nahakunstnik, kes on töötanud legendaarse Kommunaari peakunstnikuna, olnud Eesti Disainerite liidu asutajaliige, viimased 23 aastat tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Silvia Kelle loomingu omapäraks on soome-ugri rahvakunsti mütoloogiline aines – sümbolid, ornamentika, amuletid. Autoritehnikas seinavaibad mõjuvad võimsa vormi, värvi ja kompositsiooniga.

 

 

aavasalu-FB-KK

15. 02 – 24. 03 2016  May ja Ursula Aavasalu keraamikanäitus „Variatsioonid kahele“ Sakala Keskuses

May ja Ursula Aavasalu on kaks keraamikut Haapsalust. Ema ja tütar, kes juba aastaid peavad väikest keraamikakoda Tigukass ja teevad koos ka näitusi.
Müüdid ja muinasjutud, pühakud ja puuslikud on läbivateks teemadeks nende keraamilistes skulptuurides.

May Aavasalu on sündinud 22.märtsil 1951. Lõpetanud E.Vilde nimelise Tallinna Pedagoogilise Instituudi 1974 ning on töötanud juba 28 aastat Haapsalu Kunstikooli direktorina.
Korraldanud alates 1975 aastast rohkelt isikunäitusi nii kodu- kui välismaal. Esinenud arvukatel grupinäitustel.

Ursula Aavasalu on sündinud 6.novembril 1975. Lõpetanud Haapsalu Kunstikooli 1990, Tallinna Kopli Kunstikeskkooli 1993 ning Tallinna Pedagoogikaülikooli 1999. Ursula töötab kunstipedagoogina. Näitustel esineb aastast 1992.

 

 

narva-FB-KK

 28.01 – 25.02 2016 “Narva transiit” Viljandi Linnagaleriis

28.jaanuaril kell 17.00 avati Viljandi Linnagaleriis näitus „Narva
transiit“. Näitust esitleb Narva kunstnike ühendus Vestervalli.

Narva kujutava kunsti stiil on arenenud Vene ja Lääne-Euroopa
kultuuride ühinemiskohas. Paljud kunstnikud on oma kunstialase
hariduse saanud Venemaal, aga loominguga tegelevad Eestis.

Vestervalli ühenduses, kuhu kuulub 25 kunstnikku,  on Eesti
Kunstnike Liidu liikmeid ja rahvusvahelistel näitustel osalejaid.
Kõigil näitusel esindatud kunstnikel on oma vaade ümbritsevale
reaalsusele, mida nad tajuvad erinevates vormides – värvides,
lineaarselt või ruumiliselt. Ekspositsioon „Narva transiit“
demonstreerib läbi kunstnike tööde maailma selle mitmekesisuses.

Näitusel eksponeeritakse Anatoli Romanovi, Boris Uvarovi, Kuzja
Zvereva, Gennadi Kurlenkovi, Vera Lantsova, Jelena Kuznetsova, Olga
Tjurina, Vadim Erohini ja teiste kunstnike maale, graafikat,
tekstiili ja fotosid.

Näituse kuraator on Jelena Kuznetsova
Näituse toimumisele aitasid kaasa Kultuurkapital ja Narva linnavalitsus.

 

 

aastafoto15-FB-KK

8.01 – 12.02 2016  Viljandi aasta foto 2015 konkursi näitus Sakala Keskuses

7.01 kuulutati Sakala Keskuses välja Viljandi aasta foto 2015

konkursi võidutööd.

Viljandi aasta foto tiitli pälvis Evelin Pindmaa ülesvõte “Suvine

linnutee”, mis võitis ka parima maastikufoto kategoorias.

Võistlusest võttis osa 136 fotot ja 38 autorit.

Viljandi aasta foto 2015 ülejäänud kategooriavõidud pälvisid Anna Volmer

parima portree eest tööga “Faith Looks Up”, Jaan Pääsuke parima

natüürmordi eest tööga “Arbuusid”, Larissa Tilk parima makropildi ehk

lähivõtte eest tööga “Sügisvormid”, Taavo Allik parima kollektsiooni eest

töödega “Vana Veetorn”, “Jaani kirik” ning “Viljandi rippsild”, Valdo Ots

parima digitöötluse eest pildiga “Pisike maailm”, Peeter Kümmel parima

loodusfoto eest tööga “Papa hool”, Meelis Reinart parima paljastatud

natuuri eest tööga “Tuli”, Kristjan Lust parima varia kategooria tööga

“Turbaväli” ning Andreas Martin Reili parima noore autorina fotoga “On aeg

särada”. Žürii märkis ära veel Maie Kaasiku makropildi “Nautides valgust”, Kadri

Härmi maastiku- ja loodusfotode kollektsiooni ning Taavo Alliku parima Viljandi-teemalise foto”Jaani kirik”.

 

Lisainfo:

Peeter Sink

Viljandi Fotoklubi president

peeter.sink@gmail.com

55599078

kormasov-FB-KK

4.12. 15 – 25.01. 16 Nikolai ja Orest Kormašovi maalinäitus “Inimesed, maastikud, asjad” Viljandi Linnagaleriis

 

Eesti kunstnike liidu auliiget, maalikunstnik Nikolai Kormašovi

(1929-2012) peetakse Eesti kunsti raudvaraks.

Pärast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamist aastal 1957 sai temast

sillaehitaja vene realistliku maalitraditsiooni ja Eesti kunsti

eksperimenteerivamate vormiotsingute vahel.

Nikolai Kormašov oli pühendunud ikoonide restauraator ja väsimatu

maalikunstnik.

Pärjatud rohkete autasudega, sealhulgas aastal 1999 Valgetähe IV klassi

teenetemärgiga. Tema teoseid on paljude muuseumide kogudes nii Eestis kui

võõrsil.

Orest Kormašov (1964), Nikolai Kormašovi poeg lõpetas Eesti Riikliku

Kunstiinstituudi 1990 aastal.

Sestpeale on ta tegutsenud kunstialade õppejõuna Tallinna ülikoolis. Oma

loometöö kohta on kunstnikul seletus: “Loodud maailm meie ümber on nii

võrratult rikas, et seda on võimatu kirjeldada. Ainus, mida suudame, on

püüda talletada meid vaimustanud hetki… nähtuna läbi meie meelte. Oma

tööde puhul olen pigem vaatleja…”

Näituse tõi Viljandi publiku ette meie legendaarne ja teenekas kunstielu

edendaja, kuraator Aate-Heli Õun, elustamaks paari aastakümne vanust

jõulunäituste traditsiooni.

 

 

tymetamine-FB-KK

23.10-03.12 2015 Tartu Ülikooli maalikunsti eriala näitus “TÜMETAMINE” Sakala Keskuses

Tegemist oli Tartu Ülikooli maalikunsti eriala magistri- ja bakalauruseastme üliõpilaste ja vilistlaste ühisnäitusega.

Sõna TÜME (Tartu Ülikooli maalikunsti eriala) taha koonduvad noored kunstnikud, kes saanud just ülikoolis tuule tiibadesse.

Näitusel esinesid: Helle Lõhmus, Marika Tali, Edgar Tedresaar, Ahto Eller, Anna Hõbemäe, Liisi Örd, Margus Lokk, Getter-Kadi Kaldma ja Tanel Tolsting. Näituse koostas Margus Lokk.

 

promet-FB-KK

21.10-30.11 2015  “Koduõuest mereni…” Viljandi Linnagaleriis

 Vilja Prometi maalinäitus

Teisipäeval, 20.10 kell 16.00 avati Viljandi linnagaleriis loodusmaalide näituse kunstnik Vilja Promet.

Näituse pealkiri – „Koduõuest mereni…“ – kirjeldab kunstniku siirast ja sooja soovi tuua publikuni teda lummanud ja inspireerinud südamelähedasi hetki ning vaateid.

Vilja Promet mõtiskleb näitusest: „Meri võlub mind oma värvide ja muutuva iseloomu poolest. See näitus valmis pealkirjaga „Koduõuest mereni…“, mis iseloomustab ka minu teed lapsepõlve kodukohast tänase merearmastuseni. Motiivideks nii kodukandi kaunid kohad, Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi rannad kui ka lõputud veteväljad Atlandil.“

Vilja Promet on lõpetanud Eesti Riikliku Kunstiinstituudi tarbekunstnikuna metall-ehistöö erialal.

Aastast 2005 kuulub rühmitusse „KVINT“, mille moodustavad Tartu Kunstikooli lõpetanud grupikaaslased.

 

 

anniko-FB-KK

26.09. – 21.10. 2015 “Näpatud hetked” Sakala Keskuses

Viljandi kauaaegse kunstiõpetaja Tatjana Anniko loomingu ülevaatenäitus 

Avamine neljapäeval 24.sept kell 19:00

Tatjana Anniko näitus on kui tasane ja aus mõtisklus ühe inimese, naise, ema, õpetaja ja kunstniku eneseteostuse paljude palede üle. Kaunist juubelit tähistav kunstnik sõnastab oma otsinguid nii: „Näpatud hetked. Hetked iseendaga. Neid hetki, kus oled tõeliselt vaba ja sõltumatu mõtestamaks oma teekonda ajas ja ruumis, on tegelikult vähe.  Näitusele valisin mõned visandid ja akvarellid eluperioodidest, millel on minu jaoks tähendus, või mis andnud põhjust mõtisklemiseks. Kadestan inimesi, kel on jõudu võtmaks iseenda ja hobide jaoks AEGA.“

 

 

gymn-FB-KK

23.09-19.10 2015 „63“ Viljandi-Kõpu Viljandi Linnagaleriis 

Viljandi gümnaasiumi õpilaste näitus

Imemusikaalne avamine oli 22. sept kell 17:00

Näitusel olid väljas Viljandi gümnaasiumi õpilaste suviste kunstipraktikatööde kogumik.

Suvel, augusti keskel maaliti ja joonistati Viljandis 3 päeva ja Kõpus

2 päeva. Maalilaagris osales 17 õpilast, juhendasid õpetajad Monika

Mändmaa ja Ene Runing.

Õpetaja Ene Runing tutvustab kogu ettevõtmist: “Viljandis on meeletult

ilusaid motiive ja erinevaid maastikuvorme ning Kõpus saime imelise

mõisakooli ümbrusest väärika punkti panna eelnevalt kogetule ja õpitule.

Sellel aastal, erinevalt varasemast, saime maalida ilusa ilmaga. Pildid

tulid eriilmelisemad ja tehti rõõmsaid katsetusi.

 

 

 

varvigata-FB-KK

01.09 – 23.09  2015 “Värviga ja värvita” Sakala  Keskuses

Viljandi Huvikooli laste loomingu näitus
Näitus avati 1.septembril kell 14:00  meeldejääva etüüdiga, kus heast tujust pakatavad huvikooli tantsulapsed ja -neiud juhatasid publiku kunsti nautima.
Näitusel sai imetleda laste tööde mitmekülgsust ja väljendurikkust, tabatud tundeid ja mõtteid, loovust lihtsate vormide ja värvidega. Väljas olid maalitööd, söejoonistused, joonistusgraafika, pastellitööd, pabermassist ja kipsist figuurid ning mitmesuguste materjalidega meisterdamist.

Sakala Keskuse väliterrassil oli Viljandi Huvikooli Materjalide töötlemise ja mehhatroonika ringi väljapanek
.
Lapsi juhendasid õpetajad MerikeKiivit ja Kristjan Sisa


ekp_viljandi_403x403

4.08-10.09.2015 EESTI  KULTUURIPLAKAT 2015 Viljandi linnagaleriis

Haapsalu Graafilise Disaini Festivali külalisnäitus

 

Näitus avati 4. augustil kell 16.00

Haapsalu Graafilise Disaini Festival (HGDF) keskendus käesoleval aastal plakatikunsti arengutele ning uutele tuultele kohalikus plakatimaailmas. Eriliseks teeb selle näituse võimalus saada konsentreeritud ülevaade eri Eesti paigus korraldavate kultuuriürituste mitmekesisusest ja ilmest – kannab ju plakat peale sõnumi ka selgelt oma aja hõngu ning iseloomulikku autori loomekäekirja. Nii näeb eri loometõekspidamiste, kujundusvõtete ja generatsioonide esindajate loomingut, mis kokku moodustavad üllatavalt äratuntava terviku – Eesti plakati. Kuigi füüsiline kultuuriplakat on kaotanud oma positsioone linnapildis, taandunud Eesti linnades järjest harvematele ekspositsioonipindadele, ei ole tajuda loomingulist minnalaskmist, pigem vastupidi – kodumaine plakat on maailma plakatimaastikul konkurentsivõimeline ja endiselt edukas ka rahvusvahelistel konkurssidel.

Tänavusele HGDF plakatikonkursile esitati 248 reaalselt eksponeeritud plakatit aastatest 2013-2015. Žürii kooseisus Ivar Sakk, Jaanus Eensalu, Helene Vetik, Kalle Toompere, Anne Pikkov, Mart Andrson ja Marko Kekishev valisid HGDF 2015 plakatikollektsiooni 49 autorilt 80 plakatit. Lisaks valiti ka “10 parimat kultuuriplakatit 2015″ žüriilt maksimumpunktid saanud plakatite seast.

Näituse lõppvalikusse jõudsid järgmised autorid: AKU, Ryan Chapman, Anastassia Saromova, Andra Seepter, Andreas Roosson, Andrei Kormashov, Andres Aarik, Anu Salumaa, Brit Pavelson, Catherine Karu, DF stuudio, Dmitri Makonnen, Egon Erkmann, Ivar Re, Ivar Sakk, Jaan Evart, Jaanus Eensalu, Janar Siniloo, Janno Preesalu, Johann Kabonen, Jüri Lõun, Kairi Rand, Kalev Mölder, Kalle Toompere, Kristin Pärn, Laura Herma, Iida Kaisa Urm, Laura Nõmmik, Lauri Järvlepp, LE60, Margus Tamm, Margus Tammik, Mariana Hint, Marko Kekishev, Martin Eelma, Martin Pedanik, Martin Rästa, Merike Tamm, Mihkel Teemaa, Nele Tullus, LooLoo, Piret Alvre, Silver Vahtre, Aadi Tegova & Rauno Thomas Moss & Evelin Salumaa, Timo Tiivas, Valter Jakovski, Veiko Klemmer, Villu Järmut

HGDF kuraator
Marko Kekishev
tel 56215161, marko@siirup.eu

 

 

sirel-FB-KK

6.07-26.08.2015  “Sirelipõõsa saladus”  Sakala Keskuses

Viljandi Kunstikooli suvetööde näitus

Näitusel olid varasuvel Peipsi rannas Remniku suvelaagris maalitud akvarellid.

Kunstikooli õpilased tabasid armastatud ilupõõsa lihtsale dekoratiivsusele lisaks midagi enamat.

Maalilise üldistuse ja detailse joonistuse kombineerimine tõi esile “modelli” ühtaegu jõulise ja kinnistunud, kuid teisalt õrna, kiiresti muutuva-hääbuva kujundi.

 

 

Koolmar_banner

7.07-2.08.2015  „Arhitekt Roman Koolmar. Oru lossist Detroidi slummidesse“ Viljandi linnagaleriis

Arhitektuurinäitus 

Arhitektuurimuuseumi selleaastane näitus jõuab nüüd Viljandisse ja avab siinkandis elanud ja seni rohkem nooruses karikaturistina tuntud Roman Koolmari arhitektipraksise.

Roman Koolmar (1904-1971) lõpetas noores Eesti vabariigis Tallinna Tehnikumi ning siirdus seejärel riigitööle Teedeministeeriumi Ehitusosakonda, mis tegeles väga erinevate riiklike tellimustöödega. Nii projekteeriski Koolmar 1920.-1930. aastatel arvukaid riigiteenistujate, ministrite ja  sõjaväelaste elamuid ning selliseid avalikke hooneid nagu lennujaamahoone (1939) ja Pirita bussijaam (1940).

Koolmari kõige suurem projekt oli kahtlemata algselt vene kaupmehele kuulunud Toila-Oru lossi ümber ehitamine president Konstantin Pätsi suveresidentsiks, 1936. aastal valminud suurejoonelist kompleksi võib pidada toonase riikliku esindusarhitektuuri sümboliks.

 

rothko-FB-KK

21.05. – 3.07. 2015  “Tõlgendades Rothkot” Viljandi linnagaleriis

Rahvusvaheline kunstiprojekt “Atreground”

Kuna Viljandi on käesoleval, 2015. aastal valitud rahvusvaheliste hansapäevade toimumiskohaks, siis on alates 2010. aastast Viljandis peetud kunstifestival Arteground oma haaret laiendanud. Sellel aastal on kaasatud kunstnike mitmest Läänemere riigist.

Näituse keskne idee on ühendada Baltimaade ja Põhjamaade kunstnikke. Näituse teema “Tõlgendades Rothkot” esitab osalevatele kunstnikele väljakutse, kuidas Mark Rothko modernismi kaasajas interpreteerida. Samas peegeldab väljapanek stilistilisi erinevusi või sarnasusi ning arengusuundi  Põhjamaade ja Balti kaasaegses kunstis.

KUNSTNIKUD: Annikka Arvidsson (Rootsi), Mikael Arvidsson (Rootsi), Madara Gulbis (Läti), Jari Järnström (Soome), Anita Kalnina (Läti), Juss Piho (Eesti), Maris Upzars (Läti), Mika Vesalahti (Soome), Mia Waire (Soome), Dag Wallin (Rootsi)

 

ARTEGROUND ART FESTIVAL BALTIC 2010 – 2015

2015 HANSEATIC ANNIVERSARY EXHIBITION

Art Exhibition in Viljandi City Gallery, Tallinna 11/1, 71012 VILJANDI, ESTONIA

From 21th of May until 3rd of July 2015.

“Reflecting Rothko”

During the summer 2015, the City of Viljandi will be the central focus of the European Hanseatic Annual Celebration. The ARTEGROUND ART FESTIVAL brings its International Art Exhibition to post-medieval Viljandi for the fourth time.

The theme ”Reflecting Rothko” presents the modernism of Mark Rothko as a starting point for contemporary interpretations. At the same time it reflects similarities and differences between Nordic and Baltic art through an interaction between the artists.

ARTISTS: Annikka Arvidsson (Swe), Mikael Arvidsson (Swe), Madara Gulbis (Lat), Jari Järnström (Fin), Anita Kalnina (Lat), Juss Piho (Est), Maris Upzars (Lat), Mika Vesalahti (Fin), Mia Waire (Fin), Dag Wallin (Swe)

 

go50-FB-KK

02.06.-1.07.2015 „Toome maailma lähemale“ Sakala Keskuses
 Go Reisiajakirja juubelinäitus

Fotonäitusega  „Toome maailma lähemale“  tähistab Go Reisiajakiri oma 50. juubelinumbrit. Reisipilte sel näitusel esitlevad Eesti parimad fotograafid ja tuntud rändurid: Jaan Tätte, Peeter Laurits, Timo Palo, Rein Maran, Marko Matvere, Tiit Vähi jpt.

Valitud  fotode seas on pilte maailmamerelt, linnadest, kõrbetest,
džunglitest, mägedest, tundratest ja poolustelt. Kokku moodustub neist üsna terviklik pilt meie maailmast, millest igaühel on võimalik näituse vahendusel osa saada. Fotosid täiendavad autorite taustalood.

Viljandi Fotoklubi vahendusel said näitust vaadata  ka viljandlased.

Kõiki näituse pilte saab uudistada ka virtuaalsel kujul veebilehel reisiajakiri.gomaailm.ee/50.

 

 

 

kloseiko-FB-KK

 30.04 – 29.05 2015  “Väljavõtteid Eesti kultuurielust” Sakala Keskuses

Jaan Klõšeiko fotonäitus

Tam Galerii korraldatud näitus, pikema pealkirjaga “Väljavõtteid Eesti kunsti- ja kultuurielust läbi Jaan Klõšeiko kaamerasilma” on jõudnud Viljandisse, Sakala Keskusesse.

Peamiselt 1960.-ndatel pildistatud fotodelt võib leida tuntud kunstnikke,
luuletajaid, kirjanikke, näitlejaid, muusikuid. Teiste seas Doris Kareva,
Juhan Viiding, Jüri Arrak, Leonhard Lapin jpt.
Näitusele lisavad oma teostega koloriiti kunstnikud Jaani fotodelt, teiste
seas Jüri Arrak, Aili Vint, Mare Vint, Andres Tolts, Raul Meel.

Jaan Klõšeiko on lahutamatu osa Eesti kultuurimaastikust, ta on osa
võtnud ning jäädvustanud olulisemaid kultuurisündmusi Eestis juba alates
kuuekümnendatest. Dokumenteeritud ja arhiveeritud materjal on mahukas,
kunstiajaloolisest aspektist väga oluline ning vaatajale huvitav.

 

Keha_403x403px_01

1. aprill – 16. mai 2015 “Kehamaterjal” Viljandi linnagaleriis 

Kaasaegse kunsti näitus 

Viljandi Linnagaleriis toimus kolmandat korda Eesti kaasaegse kunsti näitus, mis on maailmaski üsna unikaalne – selle  koostasid mitte professionaalsed kuraatorid, vaid kohalikud kooliõpilased.

Kuraatorid olid Krisliin Alert, Kamilla Selina Lepik, Annemai Mutso, Kerly Ritval ja  Geitrud Kristjohann. Õpilasi juhendas Gregor Taul. Osalevad kunstnikud olid Art Allmägi, Sveta Bogomolova, Kaisa Eiche, Henri Hütt, Edith Karlson, Fred Kotkas, Ly Lestberg, Urmo Mets, Maarit Murka, Evi Pärn ja Liina Siib.

Näituse raames toimusid vestlusringid, giidituurid, avaperformance, Sveta Bogomolova koeloome performance jaHenri Hüti performance.

Varasema näituse kajastus: http://kultuur.err.ee/v/kunst/ad5230f7-1fa2-4210-8de9-d8d5231af383.

 

leho-FB-KK

 1.04. – 28.04. 2015 “Pairidaeza”Sakala Keskuses 

Leho Rubise maalinäitus

 

 

mandla-FB-KK

 3.03.-30.03.2015 „4 x Mändlad“ Sakala Keskuses

Perekonna kunstinäitus

Kõik perekond Mändla lapsed on kunstipisiku saanud Tarvastu kunstikoolist. Kirsi Mari ja Helis Mändla õpivad Tarvastu kunstikoolis. Heleri õpib Tartu Kõrgemas Kunstikoolis meedia ja reklaami erialal, Hendrik Mändla Tallinna Polütehnikumis fotograafia erialal.

kasvulava-FB-KK

18.02.-27.03.2015 „Kasvulava“ Viljandi linnagaleriis

Tarvastu Muusika- ja Kunstikooli näitus

Tarvastu Muusika- ja Kunstikooli õpilased, vilistlased ja õpetajad toovad taas Viljandi linnagaleriisse oma viimase aja loomingu. Kunstikooli mitmekesise tegevuse rüpest kasvab välja nii mõnigi kunstikõrgkooli astuja.

 

sakalakt-FB-KK

13.02.-22.02.2015   „Eesti naine“ Sakala Keskuse fuajees ja jalutussaalis

Mats Õuna  aktifotod

Mats Õun on Eesti tuntuim retrostiilis aktifotode autor, kelle käekiri on selgelt eristuv ja äratuntavalt matsõunalik. Mats Õunal on aktile silma ja tõmmet, teda huvitavad detailid ja nende kooskõla tervikuna. Sajanditagust fluidumit aitab luua ajahambast puremisjälgedega fotode töötlus.

Aktifotod on üles ehitatud akademistlike kompositsiooni- ja esteetikareeglite järgi. Modellide taustaks on draperiid ja vanaaegsed nikerdustega mööblitükid ja nipsasjad, sekka mõni humoristlik detail nt. saag, mis loovad omalaadse vaikeelulise ideaalmaailma. Minevikust näivad välja astunud olevat ka modellid, kelle valendav ihu on pigem barokselt täidlane ja jõudeelust puhkev. Kaasaja saledaideaalile lähemad modellid torkavad silma pigem oma füüsiliste omapäradega, kui absoluutse veatusega. Fotodel muutuvad vead imeväel vooruseks. Häbedus muutub eneseküllaseks ilusolemiseks. Autori sõnul soovibki ta vastanduda ebamaiste teatraalsete ülesvõtetega kaasaegsele maisele ja kiirustavale maailmale.

 

1viljandi_poola_403x403

3.01.-14.02.2015 “Tehtud Poolas. Poola kultuuriplakatid 2011 -2014″ Viljandi linnagaleriis

Plakatinäitus

Haapsalu Graafilise Disaini Festival on suures osas pühendatud

plakatikunstile. 2014 aasta festivali näitusekollektsiooni naelaks

kujunes tänapäeva Poola plakatinäitus, mis peale turneed Tallinnas ja

Riias jõuab ka vaatajateni Viljandi Linnagaleriis. Näitusel on

esindatud filmi-, teatri-, muusikasündmuste ja muude kultuurisündmuste

plakatid. Eri põlvkonna ja eri käekirjaga loojatelt, kokku kahekümnelt

rahvusvaheliselt tunnustatud autorilt, kelle loomingust esitletakse

viimase kolme aasta valikut.

 

ruus-FB-KK

15.01.-10.02.2015   “Värvide sees ja taga …” Sakala Keskuse fuajees ja jalutussaalis

Martti Ruusi maalinäitus

Martti Ruus (s 1968) on Tartu arhitekt ja sisekujundaja, kelle arhitektuuri kõrval teiseks, vaata et võimsamakski kireks on saanud maalikunst. Vabaduse moment kujutavas kunstis on suur, eriti kui võrrelda seda pikaajalise ja bürokraatiast kubiseva projekteerimistööga. Ja just seda vabadust laseb Martti Ruus oma arhitektitöö kõrvalt rõõmuga hea maitsta. Seda on selgelt tunda tema maalides.

Spaatli, näpu ja pintsliga läbi töötatud pindadel on sageli maastikud. Need kalduvad abstraktsiooni või õigemini on värvid need, mis loovad struktuure ja objekte, mida näime ära tundvat. Pildiloome taustaks on Ruusil lisaks isiklikule tundlikkusele ja visioonile neljaaastane traditsiooniline pallaslik maailihariduse kogemus. Kunstikollektsionääri Margus Punabi soovitusel Konrad Mäe stuudiosse õppima läinud Ruus saab seal maaliõpetaja Heldur Viirese käest klassikalist maaliharidust ja koloriidiõpetust, mille reeglistik ja seaduspärad on ootamatul kombel kunstnikku pigem rohkem innustanud kui kammitsenud. Harvad ei ole spontaansed eksperimendid.

Ruus on üks Tartu Koloristide Liikumise asutaja, koos mõttekaaslaste Imat Suumani ja Artur Kuusiga. Viljandis tulevad eksponeerimisele ka tööd, mis valiti välja Tartu kunstnike 2014 aastanäitusele.

 

foto-FB-KK

6.12.14-9.01.15 Viljandi aasta foto 2014  konkursitööde näitus Viljandi linnagaleriis

Avamisel kuulutati välja Viljandi aasta foto esimese fotokonkursi võitja.

Võitjaks osutus Jaan Männik fotoga “Õhtuses udus”.
Žürii tunnustuse pälvisid Maie Kaasik fotoga ” Krussis”, Vaido Vaher fotoga
” Valguskiir” ja Ilmar Roosmaa fotoga ” Kesklinn ”

Viljandi aasta foto valitakse esimest korda käesoleval 2014 aastal. Aasta foto konkursi vedajaks on Viljandi Fotoklubi, mille eesotsas on klubi juht Peeter Sink. Fotoklubi loodab nii leida lisaks aktiivsetele fotograafidele ka nö. andekaid „sahtlisse pildistajaid“, keda ergutada loomele veel rohkem.

Aasta foto konkursil osalejate põhiliseks kriteeriumiks on, et esitatud foto autori elukohaks peab olema Viljandimaa. Töödele eraldi kategooriaid ei ole. Tänavusse žüriisse kuulusid linnakunstnik Malle London, kunstnik Teet Lindma, fotograaf Valdo Ots ja korraldaja poolt Peeter Sink. Žürii üritas leida fotot, mis ei jätaks kedagi külmaks.

Parima pildi autorile antakse Viljandi aasta foto kristallist rändkarikas, millele on graveeritud võitja nimi. Karikas jääb võitjale üheks aastaks. Korraldaja loodab, et sellest konkursist saab tore traditsioon. Karika külgedel on ruumi, kuhu uusi ja uusi nimesi graveerida.

 

 

Laanemaa-puuB

18.11.-11.12. 2014   „KIRG“ Saksala Keskuses

Tõnis Laanemaa graafika näitus

Käesolev näitus on retrospektiivne. Eksponeeritakse 1960.-1980. aastatel
loodud graafilisi töid, mis on peamiselt filigraanses ofordi ja kuivnõela tehnikas.
Realistlikud linnavaated kõrvuti igavikuliste teemadega toovad vaataja
üheaegselt nii maa peale kui tõstavad taevasse. Seda polaarsust saab
vaatja ise kogeda.
Tõnis Laanemaa (s. 1937 Tartu) omandas kunstihariduse Tartu kunstikoolis
maali erialal, 1961-1966 ERKI-s graafika erialal. Laanemaa lõi kaasa 1960.
aastatel eesti avangardses kunstirühmituses ANK´64. Hoolimata auväärsest
east lõõmab Laanemaa loome edasi ka praegu, esikohal on abstraktsiooni ja
aktimaali omanäoline sulam. Just KIRG oma loome vastu näib kunstnikku
kõige enam inspireerivat.

 

joud-FB-KK

5.11.-2.12.2014  „PILDI JÕUD“ IV Tallinna Illustratsioonitriennaali (TIT) 2013 eesti autorite looming Viljandi linnagaleriis

Hea lasteraamatuillustratsioon on omaette kunstiliik, mis pole mõeldud vaatamiseks kaugeltki ainult lastele. Tee hea kunsti juurde on pikk ja seepärast tuleb teele asuda varakult. Just pilt raamatus on see, mis toob lapse raamatu juurde. See mis paneb ta lugema. Lastele kõlbabki AINULT parim kunst.

Näitusel on eksponeeritud 2013. aasta IV Tallinna Illustratsioonitriennaalist osa võtnud eesti raamatuillustraatorite tööd. Näituse teeb erakordseks asjaolu, et saab vaadata originaalillustratsioone, mida muidu on võimalik näha haruharva.

Tallinna Illustratsioonitrienaal (alg. 2003) on Euroopas üks vähestest ja Läänemereäärsetes riikides ainus omataoline illustratsioonikunsti sündmus, millega käib kaasas rahvusvaheline näitus. Triennaali algatajad ja läbiviijad on Eesti Kujundusgraafikute Liidu raamatugraafika sektsioon ja Eesti Rahvusraamatukogu. Lisandunud on partneritena Eesti Lastekirjanduse Keskus ja IBBY (International Board on Books for Young People).

Triennaalil osalevad Läänemeremaade (Eesti, Läti, Leedu, Saksamaa, Venemaa, Poola, Soome, Rootsi, Norra, Taani) raamatukunstnikud, kes valitakse välja arvestades nende riikide illustraatorite liitude ja IBBY rahvuslike osakondade soovitusi. Sellega on kindlustatud osalejate kõrge tase. Lõpliku otsuse osalejate suhtes langetab triennaali kuraator. Rahvusvaheline žürii valib välja võitjad, ilmutatakse kataloog. Viljandis näeb nüüd vaid kodumaiste osalejate töid. Näituse kuraator: Viive Noor, viivenoor@gmail.com, 55579930

 

ornament-FB-KK

 

21.10.-15.11.2014 Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi projekti „Kunst ühendab“ näitus

„ORNAMENT“ Sakala Keskuse jalutussaalis

Kunstiprojekt „Kunst ühendab“ toob ühte näitusesse kokku Tallinna Ülikooli kunstiteraapia osakonna üliõpilastööd ja Viljandimaa Singel Vaimse Tervise Päevakeskuse psüühilise erivajadustega inimeste kunstikatsetused. Üliõpilaste poolt on näitusele välja pandud idamaised ornamendid, päevakeskuse poolt eesti rahvamustrid ja vaba fantaasia viljad.

Näitusetööde teemaks on muster. Korduvusele rajatud kujundite mäng loob selle. Mustri seaduspära evib endas palju elurõõmu, mis on pärit ümbritseva maailma nähtavast ja nähtamatust koest.

Värvipalanguline näitus avatakse esmaspäeval, 20. oktoobril kell 17.00, samas on kohe võimalus osa võtta ka töötoast, kus eesti skulptor ja graafik Aili Vahtrapuu juhendab mustrite loomise imelist kunsti.

 

joones-FB-KK

17.09.-30.10.2014  „Jüri Kask 65. ASI JOONES“ 

Näituse kuraator Aate-Heli Õun

Viljandimaalt Kolga-Jaanist pärit maalikunstnik Jüri Kask (s. 1949) on kinnistanud oma nime Eesti kunstiajalukku. Puhaste värvipindadega läbi mängitud abstraktsed maalid mõjuvad ergastavalt ja võimsalt. Näituse külastaja võib veenduda, et jürikaselik stiil on täiesti olemas.

Maalikunstnikul täitus tänavu 65. eluaasta. Näituse toomine kodukanti on sestap eriliselt märgilise tähendusega.

Jüri Kask on läbinud akadeemilise kunstihariduse nii Tartu Kunstikoolis (1965-1969), kui ERKI-s (1969-1974). Ta tegutses aastaid vabakutselise kunstnikuna, olles pikaaegne Kunstnike Liidu liige. 2001. aastast on Jüri Kask Tartu Ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi joonistamise, maalimise ja kompositsiooni lektor.

Karikatuurplakat_FB_01

25.09.-18.10.2014 kolme kuulsa Viljandi päritolu karikaturisti näitus

„Mehed, kes naersid. Šarzid ja karikatuurid Valtmani, Reieri ja Arvo loomingus“

Viljandist ja Viljandimaalt on pärit palju tuntud karikaturiste ja

šaržimeistreid. Neist kolm Evald Reier, Henn Arvo ja Edmund Valtman

suutsid end teostada märkimisväärsel tasemel. Kolme sõbra ja

mõttekaaslase elutee lahknes teises maailmasõjas, mil Arvol ja Valtmanil

õnnestus põgeneda Läände. Maailma mastaabis jõudis tunnustuseni vaid

Valtman. Ta pärjati 1962. aastal Pulitzeri preemiaga. Henn Arvost

sai Kanadas maailma ühe suurima alumiiniumikompanii Alcan

reklaamikunstnik ja šaržimeister. Reier, kes jäi punase riigikorra

kiuste kodulinna, elab tänini edasi viljandlaste südames, kui

suurepärane šaržipiltnik ja nöökavate naljajuttude jutustaja.

Näitusel eksponeeritud materjal on kogutud Heiki Raudla poolt pikkaegse

uurimustöö tulemusel. Näitusel saab hea ülevaate kolme karikaturisti

eluloost ja läbilõike loomingust.

Näituse koostasid Heiki Raudla, Malle London ja Monika Eensalu-Pihel

Näituse kujundas Kristi Kangilaski

Näituse teostuse eest suur tänu Viljandi Linnavalitsusele

 

23.08-22.09. 2014 Karel Kraviku fotonäitus „Viru kaevanduse viimane toodang“ Sakala Keskuse jalutussaalis

2013. aasta juunikuus suleti taas üks põlevkivikaevandus Ida-Virumaal, seekord oli tegu Viru kaevandusega. Sealt oli päevavalgele toodud 80,5 miljonit tonni „pruuni kulda“. Varud ammendusid, nii nagu ka veel täiesti töökorras köistee, allmaaraudtee ja tehnika sobinuks juba  muuseumieksponaatideks.

Sügaval nõukogude ajal avatud (1965) kaevanduse hämaraid käike viimast korda jäädvustanud Karel Kravik on kiindunud Ida-Viru tehismaastikesse ja kõikvõimalikesse keskkonna anomaaliatesse, mis on tekkinud sinna energeetika ja tööstuse kutsel. Karel on Ida-Virumaa Fotoprojekti eestvedaja.

Karel tõdeb, et tema eesmärk on viia oma piltide vaatajad hetkeks mugavustsoonist välja, kohtadesse, kuhu nad niisama tõenäoliselt ei satu, kohtadesse, mis näitavad meile seda, mida on vaja meie igapäevaseks toimimiseks, kuid sellegipoolest ei ole osad meie igapäevasest ümbruskonnast.

Küllap on põnev meil, maapealsetel, saada aimu sügavate käikude suisa arhitektuursest esteetikast ja sukelduda fotode vahendusel heaoluühiskonna tumedamatesse kihtidesse.

 

02.09.-13.09.2014 Eesti Ettevõttluskõrgkooli Mainor Viljandi haru üliõpilastööde näitus

Uue õppeaasta alguses näitab Mainori Ettevõttluskõrgkool oma üliõpilaste eelmise õppeaasta diplomitöid. Väljas on nii tootedisaini, sisekujunduse, arhitektuuri kui ka moe teemalised tööd.

22.08.-29.08.2014 Illustreeritud disainiaabits ehk 25 Poola illustraatori joonistatud 100 asja. Viljandi Linnagaleriis

25 poola noorema põlvkonna illustraatorite ja juba tunnustuse pälvinud vanameistrite poolt on joonistanud üles terve poola keele tähestik. Justkui lasteraamatutest välja lõigatud tähekujud on lustakad, vaimukad ja üllatavalt dekoratiivsed.

Näituse kuraator on Ewa Solarz. Näitus oli seotud DisaniÖÖ festivaliga, teostatud Poola Suursaatkonna algatusel ja toel.

Eesti Maalikunstnike Liidu näitus „MÄNG“ Viljandi Linnagaleriis 16.07-19.08.2014

Mäng, mäng, mäng … öeldakse, et väikese inimese töö on mäng, kuid mängu ilu seisneb narri tarkuses. Näitus astub kahekõnesse Viljandi pärimusmuusika festivali selle aastase mängu- teemaga ning toob Viljandi pärimus- ja muusikasuvesse rohkem kunsti.

Näitusel osalevad kunstnikud: Tiit Pääsuke, Erki Kasemets, Jüri Arrak, Uno Roosvalt, Mari Roosvalt, Vano Allsalu, Ove Büttner, Anatoli Strahhov, Tiit Jaanson, Eva Jänes, Tiiu Pallo-Vaik , Vitali Macaro, Silva Eher, Andrus Rõuk, Toomas Sarapuu, Airi Luik, Ivi Arrak, Maria Sidljarevich, Lii Pähkel, Maire Koll, Silvi Lepparu.

Näituse „Mäng“ kuraator Kreg A-Kristring (Aimar Kristerson) tõdeb, et mäng tähendab osalejaid ja pealtvaatajaid, võitjaid ja kõrvalejääjaid, reegleid ja nende rikkumisi, nutikust, osavust, kavalust. Mängurõõmu ja mängusõltuvust. Mängu spekter ulatub selle süütust ja naudisklevast flirdist enesehävitusliku kirelõõmani.

 

Balti keti 25.aastapäeva näitus “Kes on Su kõrval?”  Sakala Keskuses 22.juuli-14.august 2014

Käesoleva aasta 23. augustil möödub 25 aastat Eestimaa Rahvarinde, Läti

Tautas fronte ja Leedu Sąjūdise ühisaktsioonist „Balti tee“, mis on

ajalukku jäänud Balti ketina. Seistes käsikäes sadade kilomeetrite

pikkuses inimketis, näitasid Baltimaade rahvad oma ühist tahet elada vaba

rahvana vabal maal. Aastapäeva tähistamiseks koostas Rahvarinde Muuseum

rändnäituse „Kes on Su kõrval?“, mis jutustab loo Balti ketist, selle

korraldamisest, toimumisest ja rollist maailma ajaloos. Väljapanek annab

võimaluse meenutada 25 aasta taguseid sündmusi, vaadata fotosid, Balti

keti korraldamise käsikirjalisi materjale, sümboolikat, filmi jne.

Näituse koostas: Helen Lausma-Saar

Kujundajad: Inga Raukas ja Tuuli Aule

 

22.06-20.08.2014 arhitektuurinäitus “Linnupuurid ja teised majad. Arhitekt Ott Puuraid” Sakala Keskuse jalutussaalis

Viljandi kauaaegse linnaarhitekti Ott Puuraidi (1904-1986) loomingut

tutvustav näitus viib pilgu üle arhitekti teostatud ja teostamata

projektide. Ilmsiks saab arhitekti eriline kiindumus modernismi vastu.

Ülevaate saab Ott Puuraidi eluloost,varasest loomingust, konkursitöödest,

tööst Viljandi linnaarhitektina ja detailsemalt paljudest olemasolevatest

hoonetest. Vaatamiseks on uhiuus makett arhitekti enda eramust Viljandis

Ranna puiestee 14. Ehk saab vastuse küsimus: mis on “linnupuurid”?

Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus, kuraator Sandra Mälk

Viljandi Vanas Veetornis on kuni 28. juulini avatud näitus “MÄNGULINE MATEERIA”.

Tehnikamudelite näitus “MÄNGULINE MATEERIA” Viljandi Huvikooli laevamudelismi, materjalide töötlemise-mehhatroonika ja robootika ringi õpilastelt. 21.05-28.07.2014 Viljandi vanas veetornis.

Terava tehnilise taibuga noored (10-18 a) õpivad Viljandi huvikooli ringides tundma erinevate metallide hingeelu, tööriistu, praktilisi töövõtteid. Valmivad mudelid, prototüübid ja mänguasjad. Asjad toimivad, töötavad ja liiguvad nagu päris. Ja mitte ainult, need on kujundatud kaunilt.

Noori praktikuid juhendavad ja õigeid tööriistu annavad kätte materjalide töötlemisringi juhendaja  Kristjan Sisa, laevamudelist Olle Järvekülg ja robootik Vello Lips.

 

22.06-20.07.2014  arhitektuurinäitus “Traditsionalismist funktsionalismini. Uued

maakoolimajad 1920-1940″

Kahe kümnendi jooksul ehitas noor Eesti vabariik maapiirkondadesse ligi

210 uut koolimaja. Need otstarbekalt ja moodsalt ehitatud hooned

moodustavad maa-arhitektuuri paremiku. Näitusel selgub, milline saatus on

neid tabanud aja jooksul ja kas väärtustame neid siiski piisavalt tänapäeval?

Tegu on Sandra Mälgu samateemalisest magistritööst sündinud Eesti Arhitektuurimuuseumi näitusega.

 

11.06-12.07. 2014 Soome kunstnikerühmituse Arteground Baltia 2014 näitus Viljandi Linnagaleriis

Arteground on Soome kutseliste kunstnike avatud rühm, kelle südameasjaks on äratada rahvusvahelist huvi Soome kaasaegse kunsti vastu  ja näidata läbi kunsti omakultuuri tuuma. Hetkel keskendub kunstnikerühm Balti riikidele nimetades ka oma projekti „Arteground Baltia“. Osalevad Soome kunstnikud on peamiseks väljendusvahendiks valinud maalitehnika.

Arteground asutati 2009, sooviga tuua oma kunsti Viljandisse. See saigi esmakordselt teoks 2010. aastal Viljandi Linnagaleriis, tuues näituse siia igal järgneval aastal. 2012. vallutati ühisnäitusega Euroopa kultuurimetropol Berliin.

Arteground Baltia 2014 ühisnäitusest võtavad osa järgmised Soome kunstnikud: Delgado Luca, Hakala Marja, Kalliokuusi Satu, Karlsson-Sutisna Sanna, Jalal Jan, Järnström Jari, Meier Ahti, Parviainen Kristiina, Rahikainen Michael, Rissanen Anna-Maija, Sipilä Johanna, Suhonen Jenny, Ulmanen Aino, Uusitupa Marja-Elina, Vesalahti Mika, Waire Mia, Von Boehm Juhani, Elina Aho, Michael Rahikainen.

 

20.06-4.07.2014  Eesti Arhitektide Liidu välinäitust „Eramu 2008-2012

ja VÄIKE 2010-2012.“  Sakala Keskuse hoovis Tallinna tn 5, Viljandi.

Näitusel saab tutvuda Eesti eramuarhitektuuri viimase aja paremikuga,

mille on välja selgitanud Eesti Arhitektide Liit konkursikorras. Silma

paistavad olemasolevate materjalide ootamatu kasutuskoht või julge ja

mänguline lähenemine ruumile.

Näituse kuraatorid Karin Bachmann ja Merle Karro-Kalberg.

 

13.05-06.06.2014 Saksa moefotokunsti näitus “F.C.Gundlach. Saksa moefotograafia 1950-1980″

F. C. Gundlach (sündinud 16. juulil 1926 Hesseni liidumaal Heinebachis) on üks endise Saksamaa Liitvabariigi tähtsamatest fotograafidest ja rahvusvahelise moefotograafia pioneeridest. Gundlachi loomingut iseloomustavad ametialane täiuslikkus, tehniline peensus ja lavastuskunstioskus. Moefotogaafia ikoone on ta loonud juba aastakümneid. Oma fotodega õnnestus tal peenetundeliselt käsitleda ühiskondlike fenomenide ning fotograafia ja kunsti arengut.

Pea neli aastakümmet on F. C. Gundlach juhtinud oma fotodega tähelepanu rahvusvahelisele moele ning kirjutanud nõnda ise peatüki moeajalukku nii rõivamoe kui ka pooside ja žestide, rekvisiitide ja võttepaikade ning muutuvate iluideaalidega.

Oma loomingu kohta on ta ise öelnud: „Moefotograafia on alati nii tõlgendus kui ka lavastus. See peegeldab ja näitlikustab oleviku ajavaimu ning ruttab ette homsesse”.

Näitus jõab Viljandi Linnagaleriisse tänu Saksamaa Liitvabariigi suursaatkonnale Tallinnas koostöös F. C. Gundlachi Fondiga Hamburgis (www.fcgundlach.de).

 

20.05-5.06.14  Viljandi Huvikooli allikaprojekti näitus Sakala Keskuses 

Viljandi huvikooli juhitud, paljude haridusasutuste koostööna ja SA

Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel kahe aasta jooksul tehtud tegevused

allikate väärtustamiseks on koondunud üheks näituseks. Plakatitel näeb

allikaid väga mitmest kandist: keskkonnakaitse, pärimus, luule, muusika,

kunst. Maketil näeb voolava veega allikaid looduses ja allikakaevu

läbilõiget. Allikate väärtustamisel tegid koostööd Viljandi huvikool,

Viljandimaa muusikakoolid (Viljandi, Võhma, Tarvastu), Kalmetu põhikool,

Viljandi kunstikool, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia, Viljandi Ühendatud

Kutsekeskkool ja Eesti Maaülikool. Näitus on rändnäitus mida näeb edaspidi

koolides ja rahvamajades.

Näitus on üks osa 34. kevadet toimuva looduskaitsekuu tegevustest. Näitus

lõpeb ülemaailmsel keskkonnapäeval 5.juunil.

 

6.-15.05 2014 Viljandi lasteaedade kunstinäitus „Loodus meie ümber“  Sakala Keskuse jalutussaalis ja fuajees

Viljandi linna lasteaiad Mesimumm, Midrimaa, Mängupesa, Männimäe, Karlsson ja Krõll on pannud seljad kokku ja teinud koos näituse oma lasteaialaste rühmatöödest. Kunstitööd on tehtud nii, et lapsed on valmis meisterdanud rühmadena ühised pildid. Iga laps on lisanud pildile midagi, mis tal loodusest hinge on jäänud.

 

7.-14.05 2014 Viljandi kultuuriakadeemia tudengite butafooria näitus Sakala Keskuse sammasaalis 

Kultuuriakadeemia kultuuridessandi raames täitub sammassaal butafoorsete esemetega. Millist tõetruuduse ja fantaasia vahel žongleerivat leidlikkust neis pärisasju jäljendavates esemetes leidub, saab tulla oma silmaga kaema.

 

 18.04-10.05.14 Viljandi Kunstikooli õpilastööde näitus

Viljandi Kunstikool saab järgmisel aastal 10-aastaseks. On paras aeg teha vahekokkuvõte ja vaadata üle meie õpilaste viimase aja looming.
Näha saab nii alg- kui põhikooliealiste pilte, fotosid, keraamikat, maali, digikunsti jne. Lisaks astuvad üles ka Kunstikooli täiskasvanute vabaateljee liikmed.

 

 16.04-3.05.2014 Türi maaliringi näitus „Inspireeritud loodusest“ 

Loomisrõõmust pakatav maaliring toob viljandlastele vaatamiseks oma värske loomingu, mis on küpsenud erinevate joonistamis- ja maalitehnikate tundmaõppimise ning üksteiselt ja juhendajalt Malle Saarelaiult saadud nõuannete paistel. Näitust läbib punase niidina ammendamatu looduse teema.

Türi Kultuurikeskuse maaliring alustas tegevust 2007. aastal.  Ringis käib 13 inimest, nii töölkäijad kui ka  pensionärid. Ringi kunstisõpru iseloomustab rõõmsameelsus, sõbralikkus ja teadmishimu.  Koos on tehtud kolm suvist maalilaagrit ja arvukaid näituseid.

 

1.04-12.04. 2014 Rahvusvaheline  karikatuurinäitus „Linlane naerab“ Viljandi Linnagaleriis 

“Linlane naerab,” see on esmakordne sellise kõrge tasemega
karikatuurinäitus Eestis läbi aegade, mis taaselustab ja uuendab möödunud
sajandi kaheksakümnendatel aastatel Tallinnas toimunud populaarsete
karikatuurinäituste traditsiooni.

Võistlusele saabus karikatuure 48-st riigist ja 185-lt autorilt, kokku
ligi 1000 tööd. Lisaks lähinaabritele saabus võistlusele töid ka kaugemalt
nagu näiteks Brasiiliast, Hiinast ja Indoneesiast. Rohkelt oli töid
loomulikult Eestist, samuti Venemaalt, Ukrainast ja Serbiast. Paraku ei ole
suure mahu tõttu võimalik kõiki töid esitleda, kuid žürii valik toob
karikatuurihuviliseni paremiku. Omapäraseks ja huvitavaks teeb selle
karikatuurinäituse nüanss, et vastavalt tingimustele on tööd sõnadeta ja
poliitikavabad, millega need muutuvad kergelt mõistetavaks kõigile
huumorisõpradele.

 

29.03-12.04  Edmund Valtmani nimelise karikatuurivõistluse tööde  näitus „Seks korraks läbi“ Sakala Keskuse jalutussaalis.

Juba 11. korda Viljandis toimuv Edmund Valtmani nimeline karikatuurivõistlus kruvis tuurid üles naljakuu eel ja näitas võistlustöid  publikule alates Sakala Keskuses.
Edmund Valtman (31.05.1914-12.01.2005) on Viljandi päritolu karikaturist, kelle esimene pilapilt ilmus 1931. aastal ajakirjas Laste Rõõm. 1944. aastani  ilmusid tema karikatuurid paljudes Eesti ajalehtedes ja ajakirjades, neist Eesti Sõna ja Maa Sõna juures tutvus ta karikaturist Vello Agoriga, kelle kunstnikunimi Gori. 1944. aastal põgenes Valtman Saksamaale ja sealt peagi Ameerikasse, kus jätkas ajalehe Hartford Times juures karikaturistina ja pälvis 1962.aastal Pulitzeri preemia.

 

10.03.-28.03.2014 Viljandi Huvikooli kunstiõpilaste näitus “Maailm ühest pintslitõmbest” Viljandi Linnagaleriis 

Näitusel sai näha huvikooli kunstiõpilaste maale, söetöid, graafikat, maske, pabermassist linde, kipsist torte ja veel palju muud…

Näitus avati Eve stuudio etteastega,
milles oli nii sõna kui ka liikumist, nii varem sätitut kui ka kohapeal improviseeritut.

 

17.03-30.03.2014 Keity Pooki fotonäitus “Pildis Palestiina”
Sakala Keskuse fuajees

Keity Pook on Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia III kursuse tantsukunsti tudeng. Ta oli 2013. aastal kolm kuud vabatahtlikuna Palestiinas, kus õpetas kohalikele lastele tantsu. Kogetut pildistas tudeng südamega.

 

26.02-22.03. 2014 Kunstirühmitus “Kvint” maalinäitus “Eesti motiivid”
Sakala Keskuse jalutussaalis 

Klassikaline maastiku- ja lillemaal on olnud elujõuline Eestis läbi aegade.
Loodus näib olevat ammendamatu inspiratsiooniallikas ka kaasajal
tegutsevale kunstirühmitusele “Kvint”.  “Suviti korraldame ühiseid maalilaagreid.
“Oma motiivid leiame rannalt, luhalt, metsast, vaasist ja aiast,” räägib rühmituse liige Ülle Linnuste.

2005.aastal asutatud rühmituse alla on koondunud grupp naiskunstnike,
Esti Kittus, Ülle Linnuste, Krista Perli, Vilja Promet ja Vivian Vaher,
keda seovad ühised õpingud Tartu Kunstikoolis ja ERKI-s.
Iga-aastased ühisnäitused on saanud „Kvindi“  traditsiooniks.

 

17.02-8.03.2014 Heldur Lassi joonistuste näitus „Teetähised“ 

Kuraator Aate-Heli Õun

60. juubelit tähistav kunstnik Heldur Lassi ütleb, et tema loomingu peamiseks liikumapanevaks jõuks on igapäevased tunded ja kogemused. Loomingust saab tema jaoks elu läbitunnetamise ja hingerahu leidmise vahend, omamoodi isikliku vabaduse akt.

Näitusel eksponeeritavatel pliiatsijoontega tihedalt läbitöötatud piltidel on läbi põimunud abstraktne ja kujutav, suur ja väike, vorm ja värv.
Peentest joontest  moodustuvad üksteisest läbikumavad hõrgud maailmad.

Heldur Lassi sündis 3.02.1954 Tartus, õppis Tartu Kunstikoolis 1969-1973 ja ERKI maaliosakonnas 1973-1979. Hetkel õppejõud Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas tasapinnaliste tehnoloogiate ja seinamaali töökojas.

 

24.01 – 24.02 näitus “METSAVENNAD!” Sakala Keskuses

Okupatsioonide Muuseumi näituse “Metsavennad!”

koostaja Martin Andrelleri sõnul annab väljapanek ülevaate Eesti

territooriumil toimunud  relvastatud vastupanust Nõukogude võimu vastu

alates 1944. aasta sügisest.

Kuna usuti, et Lääneriikide abiga õnnestub pärast sõja lõppu taastada

Eesti Vabariigi iseseisvus, oli vabaduse nimel valmis võitlusesse asuma

rohkem kui 15 000 metsavenda.

 

20.01-15.02.2014 näitus Marimekko -Soome disainiklassika
Viljandi linnagaleriis

Soome tuntud rõiva- ja tekstiilibrändi Marimekko näitus tutvustab ettevõtte

mitmekülgset toodangut ja  annab ülevaate ka värvikast eduloost.

Soome tuntuima tekstiilitootja näitus koosneb suurest valikust Marimekko

trükikangastest, riide- ning tarbeesemetest. Ekspositsioon hõlmab

Marimekko 60-aastase ajaloo erinevad etapid alates selle loomisest,

rahvusvahelise menu saavutamisest, kuni tänapäevase uue ajastu loomiseni

välja.

Marimekko näituse on koostanud Soome disainimuuseum ning see jõuab Eestisse

Soome Instituudi ja Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi koostöös ning

Soome haridus- ja kultuuriministeeriumi kultuuriekspordi toel.

 

ÕPILASLOOMINGU NÄITUS “PUHAS MÕTE” 17.12 – 17.01

SAKALA KESKUSE JALUTUSSAALIS

puhas mõte ruut (403x403)_

Näituse teema on „valge maal“.

Saame näha, mis tundeid see kujund noortes äratab, kuidas kõnetab ja inspireerib?

Ka näituse pealkiri sündis valgest maalist mõtiskledes.

Toreda tervitatava lisana on õpilasloomingu kõrval vaatamiseks ka õpetajate maalid.

 

Avamisel sai kuulda vaimukat ja unustamatut raamatu-rocki kontserti. Aitäh esinejatele!

 

04.12.2013 – 16.01.2014 URVE SUNNY-DZIDZARIA MAALINÄITUS „AEG ANTUD…“ VILJANDI LINNAGALERIIS 

U. S-Dzidzaria portree

 

Maalinäitus tunnustatud portretisti, vitraaži- ja monumentaalkunstniku Urve Sunny-Dzidzarialt.

Kunstiteadlase Juta Kivimäe sõnul on mitmekordse laseeriva maalitehnikaga saavutatud kaunid läbikumavad näod, mis meenutavad sajanditetaguseid šedöövreid.

„Urve Sunny-Dzidzaria on aastaid huvitunud ajaloolistest maalitehnikatest ent ka Madalmaade renessanssmaalijate vaimsusest. Tema portreed eesti kultuuriloolistest isikutest, nagu Kristjan-Jaak Peterson (2000), Mart Saar (1996), Betty Alver (2008) või ka lähedaste portreed ja autoportree “Pärlkõrvarõngaga NATO vihmavarju all” (2006) tsiteerivad euroopalikku renessanssklassikat“, kirjutab Kivimäe.

Urve Sunny-Dzidzaria loomingus väljenduvad igavikulised teemad: inimese ja looduse suhe, inimese elu mõte ja vastutus, igatsus ilu ja harmoonia järele.

Kunstnik on sündinud 4.nov. 1949 Ohulepa külas, Raplamaal.

1976. a lõpetas ta Eesti Kunstiakadeemia (tollane ERKI) maali eriala, olles spetsialiseerunud monumentaalmaalile.

Urve Sunny-Dzidzaria maalinäituse „Aeg antud…“ toob Viljandi publiku ette siinne kauaaegne kunstielu eestvedaja Aate-Heli Õun.

 

08.11 – 11.11 Sakala Keskuse sammassaalis

60-BLOG-131

SAKALA KESKUSE SAMMASSAALIS  KULTUURIMAJA JUUBELIST INSPIREERITUD VÄLJAPANEK “KILLUD TOOVAD ÕNNE”.

Suur osa kultuurimaja ajaloost on laiali kusagil pappkastides, sahtlites, kapinurkades, kuurides, laoruumides. Kus täpselt, seda me veel ei tea. Enne remonti pakiti asjad hoolikalt kokku, töötajad koondati ning mälestused veeti „kurat seda teab, kuhu“, kui tsiteerida üht kultuurimaja kauaaegset töötajat.

Õnneks pudeneb iga päev seiku, juhuslikult tuleb lagedale mapp, aukiri, keegi mainib möödaminnes mõne mäletaja nime… Leitud ajalookillud seadsime nukker-humoorikaks väljapanekuks, kus seekord oli sõna kõnekatel esemetel.

„Killud toovad õnne“ on ühest küljest näitus kultuurimaja arhiivi katkendlikust hetkeseisust, kuid teisest küljest on see helge sissejuhatus ja üleskutse ees ootavaks kogumistööks. Kui keegi teab kedagi, kes teab kedagi, kes teab midagi, siis andke julgesti teada. Iga killuke kõneleb!

Täname Helir-Valdor Seedrit ja Koidu Seltsimaja ja Heiki Raudlat, kelle koostatud kultuurimaja ajalooülevaade jääb raamatukaasi ootama.

 

 

04.11-11.12 2013  Sakala Keskuse jalutussaalis

 teet-FB-KK-131
TEET LINDMA ISIKUNÄITUS „TAGASIVAADE“ SAKALA KESKUSE JALUTUSSAALIS 04.11 – 12.12. 2013

Teet Lindma juubeli puhul koostatud ülevaatenäitusel  „Tagasivaade“ on väljas peamiselt söe- ja pastellmaalid, mis on valminud aastatel 1961-2013.Teet Lindma meelismotiivideks on linna- ning loodusvaated. Realistliku laadiga töödes on siiski annus autori temperamentset aktsenti, mis väljendub hoogsas joones ja pingestatud kompositsioonis.

Teet Lindma (04.11.1948) on sündinud Ida -Virumaal. Loominguga hakkas Teet tegelema juba varases nooruses kunstihuvilise ema õhutusel ja toel.

1988. a jäid Teedu maalid silma tollasele Viljandi kunstiklubi juhile ning sellest ajast on ta osalenud arvukatel näitustel nii kodu- kui välismaal.

Aastal 1989 valiti Teet Lindma Viljandi ja maakonna harrastuskunstnike kunstiklubi presidendiks, ta on pidanud ka kultuurimajas müügigaleriid „Maali Mulk“.

Teet Lindma teoseid on erakogudes Soomes, Rootsis, Inglismaal, Saksamaal, Prantsusmaal, Austraalias ja mujal.

Aktiivse kodanikuna korraldab Teet Lindma juba aastaid üle-eestilist Edmund Valtmani nimelist karikatuurivõistlust ja huumoripidu „Grupipilt” ning on tegev ka poliitikas.

Näitus „Tagasivaade“ on avatud Sakala Keskuse jalutussaalis maja lahtioleku aegadel kuni 12.12. 2013.

 

 

 

21.10 – 30.11  Viljandi Linnagaleriis

Rohuk6rs_403x403px_02

ROHUKÕRREST MAAILMA LÕPUNI

E, 21.10.2013 17:00 – L, 30.11.2013 16:00

Viljandi õpilaste poolt korraldatud Eesti kaasaegse kunsti näitus

“Rohukõrrest maailma lõpuni” Viljandi Linnagaleriis.

21.oktoobril kell 17.00 avati Viljandi Linnagaleriis vaatemänguline

Eesti kaasaegse kunsti näitus, mis sündis Viljandi kunstikooli ja Viljandi

Gümnaasiumi ühise kuraatorikursuse tulemusena.

Kursust juhendasid Eve Kiiler ja Monika Mändmaa.

Kõige põnevamad tööd valisid näitusele kümnete kunstiteoste hulgast

11.-12. klassi õpilased. Näituse läbivaks teemaks oli inimese suhe loodusega.

 

Näha sai töid fotodest installatsioonideni. Autoritest olid esindatud Eesti

kunsti suurkujud Peeter Laurits, Raul Meel, Ene-Liis Semper, Jaan Toomik,

Sigrid Viir jt.

 

 

1.10-1.11 2013 Sakala Keskuse jalutussaal

Toolid. Maie Kaasiku foto

1. oktoobrer – 1.november 2013   Maie Kaasiku fotonäitus “Ajast ja arust”.

Hobifotograaf Maie Kaasik on oma piltidel jäädvustanud

hetki, mis, nagu pealkirigi juhatab, viivad mõtted ajale.
Näeme fotodel stseene vanadest majadest, roostes jalgrattast, tolmu alla mattunud pudelitest, ammu kuivanud lilledest…
Kõik muutub, laguneb ning sulab taas loodusesse.
Sügis on aeg, kus tunnetada selles kaduvikus omamoodi ilu ning poeesiat.
Maie Kaasiku tööd pakuvad võimaluse hetkeks  hinge tõmmata ning mõelda neile lihtsatele asjadele, mis elus märkamist
ja hoidmist väärivad.

 

1.10 – 15.10 2013 Linnagalerii

uuemuuem

Viljandi Gümnaasiumi ajaloo esimene õpilastööde näitus Viljandi Linnagaleriis!

 

1. oktoorbil kell 16.00 on linnagaleriis Viljandi Gümnaasiumi õpilastööde näituse avamine,

oodata on üllatusesinemisi abiturientidelt.

Näitus jääb avatuks vaid kaheks nädalaks 01. otk – 15. okt 2013!

 

Kiri õpetaja Enelt:

Tere!

 Viljandi Gümnaasium on aastane.

Meil on koolis ateljeekursus ja suvel oli maalilaager. Ateljeekursuselt on siin mõned natüürmordid ja pärimuskultuuri tööd. Maalilaagrist on loodusvaateid.

 Meist oli paras julgutükk aasta tagasi broneerida näituse ruum, sest siis polnud veel töid.

Aastaga tekkis hulgaliselt töid ja on hea meel neist valikut demonstreerida.

Suvine maalilaager, mis toimus Viljandis ja Karksi-Nuis

tuule ja vihma kiuste, andis arvestatavat lisa.

 Õpilased olid väga tublid ja valmis iga ilmaga kunsti tegema. Vihmahood piirasid sageli maalimise

aega ja seega tekkis meil “koolkond” kiirmaalijaid:)

 Lisaks saab vaadata pildimaterjali meie tegemistest.

 Näituse korraldamisega on seotud 4 abiturienti: Merli Austrin, Kätlin

Kruusla, Tõnis Piir ja Anvar Ulanbegov.

Tööde juhendajad Ene Runing ja Monika Mändmaa.

 Ene


 26.08 – 28.09 2013 Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal evikaur-BLOG-131

EVI KAURI MAALIDE NÄITUS
 E, 26.08.2013 16:30 – L, 28.09.2013 19:00
 Kunstnik Evi Kaur avab Sakala Keskuses oma sünnipäeva puhul väärika maalinäituse.

 

19 küpse koloriidiga teost kutsuvad vaataja mõtlikule rännakule läbi lilleaasade, jõekäärude ja puudesalude kuni mereni.
Omamoodi pingestatud melanhoolse noodiga maalidest õhkub siiski soojust ja elurõõmu.
Evi Kaur lõpetas 1977.a Tartu Kunstikooli kunstilise kujundamise eriala ning on sealt alates elanud ja töötanud Viljandis.

 

Alates 2003.a tegutseb Evi Kaur vabakutselise kustnikuna.
Ta on kujundanud raamatuid, juhendanud kunstitöötubasid ning osalenud arvukatel näitustel nii Eestis kui välismaal.
 Loominguliselt viljaka kunstnikuna osaleb ta aktiivselt kohalikus kunstielus.

 

06.09 – 27.09 2013  Viljandi Linnagalerii udi_180x180   Reedel, 6. septembril 2013 avas Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor Loomemajanduse õppetool Viljandi Linnagaleriis (Tallinna 11/1) üliõpilastööde näituse “Ü-DI-3” (üliõpilasdisain nr 3). Tegemist oli tulevaste disainerite näitusega, mis juba kolm aastat sarjana säranud üle Eesti erinevates linnades. Nagu heaks tavaks kujunenud, oli taaskord näha parimaid palasid rõivadisaini, sisekujunduse ja graafilise disaini üliõpilaste töödest nii kahe- kui kolmemõõtmelistena.         02.08 – 03.09 2013 Viljandi Linnagalerii

 EKP_viljandi_180x180

 

 

Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitust “Eesti kultuuriplakat 2013″ sai näha Viljandi Linnagaleriis

02.08 – 03.09 2013.

 

Kultuuriplakati konkursile saabus 257 plakatit 39-lt aktiivselt autorilt. Plakatid on valminud kultuuriürituste

tutvustuseks aastatel 2011-2013.

 

Professionaalne zhürii valis eksponeerimiseks 100 parimat kultuuriplakatit.

Juba enne kollektsiooni moodustamist oli see näitusekomplekt palutud külastama Peterburgi,

Helsingit, Riiat. Näitusepaiku lisandub veelgi. Üle 2 aasta korraldatav plakatikonkurss näitab

arenguid kodumaises plakatikunstis. Eesti plakatikollektsiooni tugevus seisneb eelkõige lokaalsete nähtuste

esitlemises, tekitades mitmekesisema ja põnevama pildi,

kui me näiteks Tallinnas müürilehti vaadates arvata võiksime.

Plakatikunst pole internetiilustratsiooniks mandunud.

Oluline plakatikollektsiooni tugevus on ka erinevate loojapõlvkondade ühendamine.

Sel korral on võimalik näha pikka aega varjus olnud eelmise sajandi 80-ndate

plakatimeistrit Villu Järmutit. Oma värskust kinnitavad veel vanameistrid Andrei Kormashov, Silver Vahtre,

Marko Kekishev ja Urmas Villmann.

On uustulijaid, nagu muusika- ja teatriringkonda kuuluv Ivar Põllu.

Silma rõõmustavad tipptasemega Martin Rästa, Martus Tamm, Martin Pedanik ja eesti-vene

juurtega Dmitri Makonnen. Head tööd teevad noored autorid – Eiko Ojala, Ander Avila, Tauri Birken, Keidi Rehe jne.

 

27.06 - 01.08 2013 Viljandi Linnagalerii

kikkas-FB-KK-131

Rahvusvaheliselt tunnustatud fotograaf Kaupo Kikkas avas neljapäeval,

27.juunil kell 17:00 Viljandi Linnagaleriis isikunäituse „Kaevur“.

Plaanis on ka vestlus autoriga.

Tegemist on suuremõõtmeliste portreefotodega eesti kaevuritest nende

töökeskkonnas – maa all kaevanduskäikudes.

Kikkase sõnul püüab ta publikuni tuua emotsionaalselt erilist tunnet, mis

tekib viibides sügaval niiskes maaaluses käigus.

Töödest õhkub fotokunstniku huvi heroilise töömehekujundi vastu, millest

ta sotsrealistlikku taaka kõrvale heites inspiratsiooni leiab.

 

„Kindlasti peegeldub nende pilkudest palju üksiolemist ja sellest

tulenevat tumedamat natuuri ning nad kõik teavad, mis vägi on loodusel“,

kirjeldab Kikkas oma mehiseid modelle.

 

Viljandi Fotoklubi president Peeter Sink, kelle eestvedamisel näitus

meieni jõuab, loodab, et ajal, mil  pea igaüks meist fotograafiaga

tegeleb, annavad sellised väljapanekud eeskuju ja indu.

 

„See on  tundlik portreelugu, kuid samas ka ühiskonnakriitilist närvi

kompav fotoinstallatsioon, mis toob suviselt idüllilisesse Viljandisse

mõjuvaid kontraste ja allhoovusi“, kirjeldab näitust linnagalerii kuraator

Laineli Parrest ja soovitab huvilistel lugeda ajakirjast Vikerkaar

temaatilisi artikleid. ( http://www.vikerkaar.ee/nr-4-5-2013-sisukord/).

 

Oma töödega mainekaid auhindu võitnud Kaupo Kikkas õppis fotograafiat

Soomes,  Tamperes.

Fotoinstallatsiooni „Kaevur“ esmaesitlus toimus Jõhvi kontserdimajas selle

aasta jaanuaris.

Loe ka ajalehest  Sakala:  http://www.sakala.ajaleht.ee/1280926/kangelased-pimedast-ja-niiskest-sugavusest

 

 

26.07 – 28.08 2013 Sakala Keskuse fuajee ja sammassaal

kuld-BLOG-131

26.juulil 2013  kell 15:00 avati Sakala Keskuses näitus “Kuldne skulptuurisuvi”.

Näitusel oli eksponeeritud Riho ja Ilme Kulla looming läbi aegade.

 

Kunstiteadlase Juta Kivimäe sõnul on meisterliku materjalitunnetusega Ilme

Kulla lüürilised naisfiguurid pälvinud alati publikumenu.

Riho Kuld aga on oma pingestatud dünaamiliste kompositsioonidega üks

olulisimad eesti skulptuuri uuendajaid.

 

Paljudele võib silmade ette tulla Tallinna raadiomaja seinal asuv Riho

Kulla “Raadiotuvi” või Tehumardi obelisk Saaremaal.

Viljandlastele on tuttavad järve ääres asuv Riho Kulla pronksist “Jooksja”

ning raamatukogus asuv Ilme Kulla puuskulptuur.

Ka Viljandi raekoja saali ilmestavad mõlema kujuri teosed.

 

 

 

27.06 – 20.07. 2013 Sakala Keskuse jalutussaal

DSC_2622

 

27. juunil avati Sakala Keskuse jalutussaalis Siim Tederi esimene isikunäitus.

Avamisel tutvustas noor fotokunstnik muhedalt oma loomingu tagamaid ning üllatas publikut teemakohase performance´iga ajades end kõigi silme all kiilaks.

Näitust tutvustavas tekstis kirjutas autor ise nii:

„Siim Teder on noor Viljandi fotograaf,  kes on säärase kunstiga tegelenud umbes 7 aastat.

See siin on tema esimene tagasihoidlik isikunäitus. Inspireeritud loodusest, muusikast ning teda ümbritsevatest inimestest.

Piltidel on säärased huvitavad pealkirjad, kuna Siim veedab järgmised 11 kuud Eesti Kaitseväes.

Sealt tagasi tulles on Siimul loodetavasti palju uusi ja huvitavaid ideid, mida ellu viia ning ka laiemale publikule tutvustada“.

 

 

24.05. 2013  – 2o.06. 2013 Viljandi Linnagalerii

galerii_fb

Viljandi Linnagaleriis avati reedel, 24. mail üle-eestiline koolinoorte uurimistöödel põhinev kunstinäitus “Elav, põnev ja kirevvaimne kultuuripärand”, mis võtab kokku õpilaste ja õpetajate viimase poole aasta töö oma kodu või kodukandi kultuuripärandiga.

Projekti koordinaatori Elle Lepiku sõnul on näituse eesmärgiks tõsta noorte teadlikkust nende endi vaimsest kultuuripärandist ja arendada loomingulist mõtlemist. “Näiteks uurivad ja kujutavad Orissaare gümnaasiumi õpilased oma töös ö-häälikut kui saarlaste vaimset kultuuripärandit, aga Viljandi gümnaasiumi õpilase Elisabeth Toomi töö jutustab sellest, millist rolli on tema pere liikmete elus mänginud mootorrattad,” tõi Lepik näiteid.

Näitusega tähistatakse kultuuripärandi aastat ja UNESCO kunstihariduse nädalat. Vaimne kultuuripärand ehk elav kultuuripärand tähendab selliseid teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mida on antud edasi põlvest põlve ning mis on kogukonna jaoks tähtsad ka praegu.

Projekt algas detsembris kunstiõpetajate koolitusega, millele järgnes töö koolides – õpilased uurisid oma kodukandi vaimset kultuuripärandit ning lõid tulemuste põhjal kunstitöö kontseptsiooni ja kavandi. Peeti ettekande päevi ja korraldati näitusi. Üle-eestilisele näitusele valis iga kool ühe töö.

Näituse pidulikule avamisele olid kutsutud kõikide tööde autorid koos juhendajatega. Õpilased riputasid oma tööd ise üles ja said osa vaimse kultuuripärandi elamuspäevast. Näitus jääb Viljandis avatuks 20. juunini.

Täpsem info projekti kohta on kättesaadav aadressil http://www.unesco.ee/projekt-elav-kirev-ja-ponev-vaimne-kultuuriparand/

26. juunist 23. juulini on näitus Tallinnas Eksperimentaalgaleriis ja galeriis Aatrium. Projekti korraldajad on UNESCO Eesti rahvuslik komisjon, rahvakultuuri keskus ja Sally Stuudio. Toetavad kultuuripärandi aasta 2013, Hasartmängumaksu nõukogu, Kultuuriministeerium ja Edelaraudtee.

 

 

 

 

 

 

 

07.06. 2013 - 25.06.2013 Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal


Viimse-reliikvia-viimne-vottepaev_110x110

Viimse reliikvia viimne võttepäev

7. juunil kell 18.00 avatakse Sakala keskuses filmi “Viimne reliikvia”
filmimisest ning tuntud stseenidest jutustav fotonäitus „Viimse reliikvia
viimne võttepäev“. Avamisel rääkis režissöör Peeter Simm, kuidas film
valmis ning mis põnevad sündmused toimusid võtteplatsil.

Inspireerituna Ugala suvelavastusest „Viimne võttepäev“, otsustasid
kuraatorid Jaanus Laagriküll ja Hanna Jõgis kokku panna näituse, mis
annaks inimestele võimaluse meenutada seda legendaarset eesti filmi ning heita ka
pilk kaadritagusesse maailma.

20.05. 2013 - 05.06. 2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

singel-FB-KK-131

 

20. mail kell 16.00 avati Sakala Keskuses kunsti- ja fotonäitus „Kunst ühendab“.

Tegemist on MTÜ Viljandimaa Singel Vaimse Tervise Keskuse korraldatud psüühiliste erivajadustega inimeste loomingu ühisnäitusega.

Päevakeskuse juhataja Itta Araku sõnul täidab sedalaadi kunstiloome ning loojate tutvustamine mitut head eesmärki- nii tunnustatakse inimese loomupärast loovust ning julgust olla eriline ja seda ka väljendada.

Korraldajate soov on julgustada ühiskonda erinevat tunnustama, omaks võtma ning teadvustama erivajadustega inimeste õigust osaleda kunsti- ja kultuurielus.

„Vaatajatel on hea võimalus mõista seda, mis toimub nende inimeste sisemaailmas ja õppida ehk ka ise märkamise, mõistmise ja aitamise kunsti“. Kõneleb Itta Arak.

Näituseprojekt „Kunst ühendab“ on käesoleval aastal 15. aastapäeva tähistava MTÜ Viljandimaa Singel Vaimse Tervise Päevakeskuse algatus.

Esimene selline ühisnäitus toimus 2006.a. kevadel Viljandi Kondase Keskuses, kuhu kaasati peale Eesti päevakeskuste ja hooldekodude ka St.Peterburi ning Moskva psühhiaatriahaiglate kunstistuudiod.

Traditsiooniks muutunud ühisnäitused on toimunud nii Moskvas, St. Peterburis kui Eestis. Eksponeeritud on töid ligi kahesajalt psüühilise erivajadusega autorilt.

 Projekti sõnumi võtab kokku Singeli päevakeskuse tervituse kõigile näitusekülastajatele – “Kuid elu ise on looming, seega kõikidele jätkuvat loomingulist inspiratsiooni ja iseenda avastamist ning leidmist!”.

Näitus oli Sakala Keskuse jalutussaalis avatud 5. juunini 2013.

 

 

 

 

 

 

 

30.04. 2013 – 23.05. 2013 Viljandi Linnagalerii

vfk180

30. aprill kell 17:30 avati Linnagaleriis Viljandi Fotoklubi näitus.

Väljapanek oli pühendatud meie kodulinna 730  sünnipäevale  ja Jaan Rieti 140 sünniaastapäevale.

http://www.sakala.ajaleht.ee/1243226/ehe-on-parem-kui-efektne

 

 

 

 

 

 

 

11.05. 2013 – 26.05. 3013 Viljandi Spordihoone

memoriaal_inter

Sakala Keskus vahendas Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Kultuuriministeeriumi korraldatud rändnäitust Kommunismiohvrite

memoriaali asukoha ja ideekavandi konkursitöödest  Viljandi Spordihoone fuajees (Vaksali tn 4) 12. – 25. mai  E-R  8:00-22.oo L-P 8:00-18:o0

 

Rändnäituse eesmärk on kutsuda vaatajaid üles näitusetöid ja memoriaali

rajamise ideid kommenteerima.  Näitust saab vaadata ja kommenteerida ka

internetis www.arhliit.ee/memoriaal.

 

 Kultuuriministeerium edastab näituse lõppedes võistlustööd koos

kommentaaridega Vabariigi Valitsusele arutamiseks, kes teeb ka lõpliku

otsuse memoriaali rajamise osas.

 

Kultuuriministeerium ja Eesti Arhitektide Liit korraldasid eelmisel aastal

kommunismiohvrite memoriaali ideekavandi konkursi. Esimene ja teine koht

läksid jagamisele, kolmandat kohta välja ei antud. Esimese ning teise koha

vääriliseks tunnistas žürii ideekavandi märgusõnaga VEST, mille autorid on

Armin Valter ja Joel Kopli ning ideekavandi märgusõnaga MÄLUTULBAD,

autoriks Koit Ojaliiv.

 

Kommunismiohvrite memoriaali ideekonkursile laekus kokku 66 võistlustööd.

2011. aastal eksponeeriti võistlustöid Tallinnas Eesti

Arhitektuurimuuseumis.

 

Näitus avamisel osalesid Viljandi Memento Ühenduse, Represseeritute klubi ja Viljandi

Sakala Keskuse esindajad.

 

 

 

 29.04 2013 – 16.05. 2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

fb-le (403x403)

29. aprillil kell 16.30 avati Sakala Keskuses Viljandimaa õpilastööde
näitus „Kultuuripärand, mis mind puudutab“.

2013. aasta oli Eestis pühendatud kultuuripärandile.
„Teema-aasta eesmärk on, et inimesed teadvustaksid kultuuripärandit
kõikjal enda ümber ning mõistaksid, et seda tuleb ühiselt hoida –
kultuuripärand on meie identiteedi osa ja alus“ – seisab pärandiaasta
kodulehel.

Kultuuripärandi aastale pühendatud Viljandimaa õpilastööde näitus on
sisukas ja kaasa mõtlema kutsuv. Väljapanek annab igaühele võimaluse
mõtestada ka aasta juhtmõtet “Pärijata pole pärandit”.

Näitusel on 37 kunstiteost, inspireeritud mõnest tegevuset, loost või
esemest, mis on tekitanud noortes huvi ja äratundmise – see ongi elus
kultuuripärand minu peres, minu ümber!

Piltide juures olid ka tutvustavad tekstid, mis selgitavad iga teose taustaloo.

Suvi-Mari Parts Tääksi Põhikooli 6. klassist kirjutab: “Kui õpetaja rääkis
meile konkursist “Vaimne kultuuripärand”, polnud mul algul ühtki head
mõtet ja olin üsna nõutu. Siis mõtlesin, et teeks töö söögist. Me oleme ju
alati õppinud söögitegemist oma vanematelt. Näiteks olen oma emalt
õppinud, kuidas teha suppi, pannkooke, õunakooki jne. Ma arvan, et igas
peres on olemas oma vaimsed kultuuripärandid.”

Läbi noorte loomingu saab kaasa elada paljudele ühistele ettevõtmistele,
mis on põlvest põlve eesti peredes tänaseni hoitud alates vanavanemate
retseptidest, talgutest, jaanipidudest, saunaskäikudest, laastukatustest
kuni patside punumiseni välja.

Näituse korraldaja Ene Runingu sõnul on noored leidnud üles vanade
traditsioonide seose kaasajaga.

 

 

 

 20.04. 2013 – 28.04. 2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

Basic CMYK

 

 

 

26.03. 2013 – 25.04. 2013 Viljandi Linnagalerii

TMKK_403x403

 

 

 

 

 

 

01.04. 2013 – 19.04. 2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

 

 

 

nali-FB1

 

 

 

 

 

05.03. 2013 –  27.03. 2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

kodututid

“KODUTÜTARDE 80. AASTAPÄEVA RÄNDFOTONÄITUS”

5. märtsil kell 17.30 avati Sakala Keskuse jalutussaalis rändfotonäitus Kodutütarde organisatsiooni ajaloost ja tänapäevast.
Uhketel fotodel oli näha hetki Eesti suurima noorteorganisatsiooni tegemistest  maakondade kaupa.
Näitusekülastaja sai teada, kes on need tüdrukud meie kõrval, kes rõõmuga seiklevad, matkavad, laulavad, küpsetavad, teevad käsitööd, maletavad, lasevad relvast täpsust ja teavad meie riigi kohta ehk rohkemgi, kui keskmine kodanik.

 

 

 

 

 

21.02. 2013 – 21.03. 2013 Viljandi Linnagalerii

“MI JAMAICA” – Tarrvi Laamanni näitus Linnagaleriis

Tarrvi:
“…see on näitus, mida olen teinud ligi kaks aastat, ületades kõikvõimalikke takistusi ja nüüd on Ta Viljandis, vaid üheks lühikeseks kuuks ning kõigile originaalina vaatamiseks! :D
…siin Ta on: “Mi Jamaica” ehk “minu Jamaica temaatilised mõtted materjaalses vormis”, antud juhul ksülograafia (puulõiketrükk) ning “kleebis-graafia” tehnikas.”

PILTE AVAMISEST:

 

 

 

22.01.2013 – 02.03. 2013 Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

“SILMNÄHTAV JA KÕRVKUULDAV”

Maalinäitusel “Silmnähtav ja kõrvkuuldav” oli väljas 12 tundlikku loodus- ja linnamotiivi. Tartu Antoniuse Gildi perenaine, kunstnik Lea Liblik jagas lihtsaid maalitud hetki ja meeleolusid. Näitusest saab pikemalt lugeda ajaleht Sakalas ilmunud loost:
http://pluss.sakala.ajaleht.ee/1115848/kuldne-maal-kutsub-armsasse-puust-linna-ja-iidsele-toomemaele/

PILTE AVAMISEST:

 

 

18.12.2012 – 18.01.2013  Sakala Keskuse fuajee ja jalutussaal

“ARHITEKTUUR JA UNISTUS”

Näitusel “Arhitektuur ja unistus” sai kaasa mõelda, milline võiks olla Viljandi veekeskus koos kinoga.
Eesti Kunstiakadeemia Arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala 2. kursus näitas kino-ujula eskiise ja makette. Näitusest saab pikemalt lugeda ajaleht Sakala artiklist: http://pluss.sakala.ajaleht.ee/1096686/tudengid-projekteerisid-veekeskuse-kinoga-kokku/